Linux Mint to zdecydowanie jeden z najlepszych systemów operacyjnych na desktopa. Właśnie został wydany w wersji Linux Mint 21.3 Virginia BETA.
Linux 21.3 Beta już jest – świetnie reprezentuje kolejne nowości oraz Cinnamon 6.0
Linux Mint 21.3 Beta to przede wszystkim nowa wersja środowiska graficznego Cinnamon 6.0. Jest ona przełomowa pod pewnym względem, ponieważ wnosi wczesną obsługę protokołu Wayland. Jest to system wyświetlania, który już teraz zdominował GNOME oraz KDE Plasma i pozwala cieszyć się o wiele nowocześniejszą, szybszą i wygodniejszą pracą komputera. Cinnamon również otwiera się na tę technologię, co mnie naprawdę cieszy.
Wayland nie zastąpi Xorg w Linux Mint 21.3, ani nawet tego nie zrobi w Linux Mint 22.x. Ale dobrze, że technologia jest już rozwijana.
Inne nowości nie są już tak duże. Zmiany zobaczymy w Hypnotix, czyli aplikacji do oglądania telewizji strumieniowej. Od teraz możemy dodać wybrane kanały do ulubionych, jak i oglądać kanały niedostępne normalnie w aplikacji (należy podać pewne dane, w tym link do strumienia).
Wprowadzono też nowości do Spices, czyli wtyczek do środowiska. Od teraz można instalować nowy rodzaj dodatków, które to dodają funkcje do menedżera plików Nemo. Te funkcje pojawiają się po naciśnięciu PPM na plik – np. klikając PPM na plik ISO pojawi się opcja weryfikacji obrazu za pomocą skrótu. Lista dodatków zapewne będzie rosnąć i pozwoli to znacznie rozbudować możliwości, a także zwiększyć produktywność podczas pracy z komputerem.
Z innych nowości warto wymienić:
- Powrót skalowania na poziomie 75%
- Powrót skrótu klawiszowego do zmiany przezroczystości okna
- Możliwość wyłączenia przycisków na rysiku
- Edycja aplikacji menu dostępna przez prawy przycisk myszy -> właściwości
- Gesty: nowa akcja powiększania pulpitu
- Gesty: Możliwość określenia, kiedy akcja ma być uruchamiana
- Aplet dźwięku: nowa akcja przy użyciu środkowego przycisku z naciśniętym klawiszem Shift
- Zgrupowana lista okien: nowa opcja, aby nie pokazywać niczego podczas najechania na przycisk aplikacji
System Linux Mint 21.3 Beta można pobrać >>stąd<<.
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!