Linux Mint się rozwija. Nad czym pracowano w październiku?

Linux Mint 21.2 Edge
Linux Mint 21.2 Edge

Nieco wcześniej niż zwykle (wszak jeszcze trwa październik) twórcy systemu Linux Mint pochwalili się nad czym pracowali. Warto sobie o tym opowiedzieć.

Linux Mint w październiku 2023

Przede wszystkim poinformowano, że można łatwo włączyć dostęp do oprogramowania z gałęzi niestabilnej. Co ciekawe, gałąź ta nazywa się “Romeo”, a jej włączenie dostępu jest możliwe w aplikacji do zarządzania oprogramowaniem. Romeo znajduje się w sekcji dodatków źródeł.

Twórcy Linux Mint poinformowali o kolejnych pracach nad aplikacją Hypnotix, która umożliwia darmowe oglądanie telewizji. Jak zaznaczają, będzie można dodawać dane kanały do ulubionych. Przemodelowano też działanie pakietu yt-dlp. Od teraz nie zależy on od wersji z repozytorium Debiana, a jest pobierany samodzielnie. Jest to spowodowane faktem, że YouTube często wprowadza zmiany sprawiające, że yt-dlp przestaje działać. Twórcy pakietu szybko wydają łatki, ale te rzadko jednak trafiają do Debiana.

Program Hypnotix (fot. Linux Mint)
Program Hypnotix (fot. Linux Mint)

Najważniejszą jednak nowością jest rozpoczęcie prac nad wsparciem dla Waylanda. Ten nowoczesny system wyświetlania zawładnął środowiskami GNOME oraz KDE Plasma i sam aktualnie nie wyobrażam sobie powrotu do X11. Linux Mint to wie i już pracują nad wsparciem dla Waylanda w środowisku Cinnamon.

Dodano jednak, że Wayland nie będzie domyślnie uruchamiany w LM ani w wersji 21.3, ani w wersji 22.x. Może to stać się wyjątkowo późno, ale to nie oznacza, że nie będzie dostępny jako opcjonalny serwer wyświetlania.

Linux Mint działający pod Waylandem (fot. Linux Mint)
Linux Mint działający pod Waylandem (fot. Linux Mint)

Linux Mint 21.3 zaoferuje eksperymentalne wsparcie dla Waylanda. To dobra informacja. Twórcy jednak zaznaczają, że korzystanie z Waylanda będzie wiązało się z ograniczeniami i problemami, a więc sami nie zalecają wykorzystywania. Aby Wayland pokazał swój pazur, musi zostać w 100% zaadaptowany.

Linux Mint 21.3 z Cinnamon 6.0 oraz z eksperymentalnym Waylandem pojawi się w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Linux Mint to pewien standard

Linux Mint to przyjazna dla użytkownika dystrybucja systemu operacyjnego oparta na jądrze Linux. Jest znana ze swojego prostego interfejsu, przypominającego Windows, oraz bogatej biblioteki oprogramowania. Mint jest darmowy, oparty na Ubuntu i popularny wśród tych, którzy chcą spróbować Linuksa. Z tego systemu sam korzystałem przez jakiś czas i dalej jest obecny w moim życiu, ponieważ korzystają z niego moi rodzice.

Źródło: Linux Mint Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!