LMDE 4 “Debbie” już jest! Co nowego dodano?

LMDE 4 "Debbie" już jest! Co nowego dodano?

Linux Mint należy do najpopularniejszych Linuxów. Nic w tym dziwnego, jest on bowiem szybki, dopracowany i niezwykle stabilny. Ba! Nawet ja aktualnie z niego korzystam i przyznam, że jestem zadowolony. LMDE (skrót od Linux Mint Debian Edition) to wersja specjalna tej dystrybucji, która bazuje na Debianie. System ten właśnie został zaktualizowany do wersji 4.

Linux Mint to tak prosty i zarazem stabilny system, że bardzo często jest on wybierany przez wielu nowych użytkowników. Oferuje on przejrzysty, klasyczny interfejs, który nawiązuje do Windowsa. To sprawia, że bardzo łatwo jest się w nim odnaleźć. Jest on oferowany z z trzema środowiskami graficznymi. Każde z nich będzie dobrym wyborem, jednak ja wziąłbym Cinnamon, które rozwijane jest właśnie przez Linux Mint Team.

LMDE to wersja specjalna Linux Mint, która – zamiast na Ubuntu – bazuje na Debianie. Na papierze zmiany wydają się być niewielkie, jednak w rzeczywistości ma to wprowadzić jeszcze większą stabilność.

Warto przeczytać: Shortwave, czyli wygodne słuchanie radia na Linuxie

LMDE 4 “Debbie”

Linux Mint Debian Edition w wersji 4. wprowadza wiele ważnych nowości, włącznie z dobrodziejstwami Linux Mint 19.3 Tricia, na przykład Gnote, Drawing, Cinnamon w wersji 4.4 oraz lepsze wsparcie dla HiDPI (więcej dowiecie się >>stąd<<). Ponadto od teraz LMDE bazuje na Debianie 10 oraz zmieniono instalator systemu na ten z Linux Mint 19.3. Oczywiście nie zabrakło wsparcia kart graficznych NVIDIA na dzień dobry.

Warto sprawdzić: Jak zainstalować klient Todoist na Linuxie [PORADNIK]

Poza tym, wprowadzono wsparcie dla dysków NVMe, Btrfs oraz secure boot, natomiast wcześniej wspomniany instalator systemu wspiera automatyczne dzielenie dysku na partycje. Ponadto pozbyto się niektórych repozytoriów deb-multimedia.

Korzystacie z Linux Mint? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!