Lublin chce mieć autobus na wodór i wyda na to 3,5 mln złotych

mpk lublin lubika
(fot. Anna Kurkiewicz @ Kurier Lubelski)

Lublin sporo inwestuje w odświeżenie swojej floty autobusów miejskich. W mieście możemy zauważyć coraz więcej pojazdów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi, a w planach są kolejne zakupy. Jak się okazuje, to właśnie w Lublinie pracę rozpocząć ma pierwszy w Polsce autobus na wodór.

Autobus napędzany wodorem wyjedzie na ulice Lublina jeszcze w 2023 roku

Lublin chce być pierwszym miastem w Polsce, w którym wykorzystywane będą pojazdy napędzane zielonym wodorem w komunikacji zbiorowej. W wyniku spalania tego paliwa, powstaje zwykła para wodna. Jeszcze pod koniec czerwca podpisano list intencyjny, w którym opisano chęć zakupu tego typu pojazdu oraz instalacji systemu jego tankowania.

W okresie od lipca do listopada odbyło się wstępne rozeznanie rynku w kontekście zakupu autobusu wodorowego i zapewnienia dostaw wodoru. Dialog techniczny prowadziliśmy z siedmioma wykonawcami, którzy się do nas zgłosili

Monika Fisz z ZTM Lublin

Lublin
(fot. PAP / Wojciech Pacewicz)

Przetarg ma być ogłoszony jeszcze w tym roku, czyli w 2021. Dialog techniczny natomiast ma jasno wyznaczyć szczegóły tego typu inwestycji i pomóc w przygotowaniu opisu przedmiotu zamówienia. Jak dodaje ZTM, autobus ma mieć długość 12 metrów, czyli będzie stosunkowo krótki. Dodatkowo ma być niskopodłogowy oraz zapewni monitoring i klimatyzację. Nie zabraknie automatu sprzedającego bilety. Autobus wyjedzie na ulice Lublina w 2023 roku.

Przetarg na zakup pojazdu zasilanego wodorem planujemy ogłosić jeszcze w tym miesiącu, ale z uwagi na dodatkowe uzgodnienia wynikające z dialogu technicznego, co do dostaw wodoru, może to się nieznacznie opóźnić

Monika Fisz z ZTM Lublin

Warto tutaj dodać, że koszt ten inwestycji ma wynosić 3,5 mln złotych. Dla porównania, klasyczny autobus elektryczny kosztuje znacznie mniej, bo 2,7 mln złotych. Lublin chce zakup sfinansować z oszczędności do realizacji jednego z europejskich projektów.

Źródło: Kurier Lubelski

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!