W Lublinie jedzenie dowożą roboty. Nazywają się Mateusz i Kasia

lublin roboty
(fot. lublin112.pl)

W Lublinie ruszyła pierwsza tego typu usługa w Polsce, gdzie jedzenie dostarcza robot. Póki co roboty są dwa i nazywają się Mateusz i Kasia.

Mateusz i Kasia to roboty dostarczające jedzenie na terenie Lublina

Na terenie Lublina rozpoczęto testy pierwszych w Polsce robotów, których zadaniem jest dostarczenie zamówionego jedzenia. Póki co, są dwa i nazywają się Kasia i Mateusz, ale w przyszłym roku flota ma wynosić aż 40 urządzeń rozsianych po całym kraju, a około 10 ma zostać w Lublinie.

Za całym projektem i budową stoi jedna z lubelskim firm. Roboty dostarczają jedzenie zamówione w restauracji Chisza i pojadą na odległość do 3 km od tego lokalu. Napędzane są energią elektryczną i jedno ładowanie ma wystarczyć na od 8 do 12 godzin pracy. Docelowo jednak roboty mają wytrzymać cały dzień pracy i w nocy zjeżdżać do stacji ładowania.

Lublin robot
(fot. lublin112.pl)

Pomysł zrodził z potrzeby (wszak to matka wielu wynalazków). Chodzi o sam fakt, że o ile na tygodniu możemy liczyć na szybką dostawę jedzenia do naszego domu, tak w weekendy, kiedy to ruch jest znacznie zwiększony, czas oczekiwania trwa naprawdę długo. Mało tego, kurierzy często podczas jednej trasy zahaczają o wiele punktów odbioru, przez co finalnie otrzymujemy pokarm zimny i niezbyt przyjemny w jedzeniu. Tutaj rozwiązaniem miałyby być właśnie roboty-kurierzy.

Lublin robot
(fot. lublin112.pl)

Przy naszym rozwiązaniu, klient podczas składania zamówienia będzie miał możliwość wybrania opcji dostawy. Chodzi tu o tradycyjnego kuriera, lub właśnie robota. Po wybraniu robota, restauracja otrzyma na ten temat informację, zaakceptuje zamówienie i zacznie przygotowywać posiłek podając jednocześnie, ile czasu na to potrzebuje. Wówczas robot wie, że np. za 30 minut musi pojawić się pod lokalem. Tam poczeka na załadowanie jedzenia, następnie ruszy z nim pod wskazany adres. Klient otrzyma zaś informację, że ma wyjść na zewnątrz, gdyż czeka na niego robot z zamówionym posiłkiem

Powiedział Sergiusz Lebedyn, jeden z twórców robotów.

lublin robot
(fot. lublin112.pl)

Póki co, roboty są wspierane przez operatów. Finalnie jednak 90% decyzji ma podejmować robot z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Mowa tu chociażby o doborze trasy i innych elementów. Twórcy zaznaczają, ze już dzisiaj technologia jest na tyle zaawansowana, że robot może samodzielnie poruszać się po drogach rowerowych.

Źródło: Lublin112

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!