Linux coraz bliżej MacBooka z M1. Uruchomiono GNOME na sprzęcie Apple

macbook air m1

Od kiedy tylko pojawiły się komputery z układem Apple M1, tak od razu rozpoczęto pracę nad tym, aby z nimi współpracowały systemy typu Linux. Dzisiaj widzimy kolejne tego owoce, bowiem udało się uruchomić pełne środowisko graficzne GNOME właśnie na M1.

GNOME uruchomione na Apple M1

Alyssa Rosenzweig to jedna z osób pracujących nad przeniesieniem Linuxa na Apple M1. Jak widać postępy są całkiem spore. Już jakiś czas temu zapowiadaliśmy wniesienie początkowego wsparcia dla Apple M1 do Linux Kernel. Teraz natomiast deweloperka poinformowała, że udało jej się uruchomić środowisko graficzne GNOME właśnie na typu SoC.

Uruchomiła Debiana z GNOME Shell i wszystko działa całkiem OK. Muszę jednak dodać, że skorzystała z LLVMpipe, czyli specjalnej funkcji, która przenosi działania związane z grafiką na CPU. To też oznacza, że póki co system działa bez akceleracji sprzętowej – mówiąc w skrócie: nie działa karta graficzna. Bez GPU oczywiście GNOME będzie działać powolnie.

Muszę dodać, że trwają pracę nad tym, aby i przyspieszenie GPU zaczęło działać na Apple M1. Bez tego korzystanie z nowoczesnego systemu operacyjnego wydaje się być wręcz bezsensowne. Jestem ciekawy co zobaczymy w przyszłości.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!