Linux Kernel 5.13 może obsłużyć procesor M1. Nie ma co się jednak cieszyć

MacBook Pro 13
Macbook Pro 13

Premiera MacBooków z procesorami M1 na dobre zmieniła podejście nie tylko do samych laptopów, ale również do sprzętu Apple, które przestał być “zbyt drogi”. Nowy układ zainteresował również fanów Linuxa, którzy chcieliby na takim sprzęcie pracować. Jak się okazuje, Linux Kernel 5.13 prawdopodobnie obsłuży nowy SoC.

Kiedy tylko Apple zaprezentowało nowe MacBooki z własnymi procesorami ARM, to zaczęliśmy zadawać sobie pytanie „Co będzie z kompatybilnością?”. Na szczęście gigant całkiem sprawnie poradził sobie ze zmianą architektury i już na start dostaliśmy dostęp do Rosetty 2, czyli specjalnej warstwy tłumaczącej, która pozwala uruchomić programy napisane pod x86 na M1. Niestety, nie wszystko da się załatać takim rozwiązaniem, a przede wszystkim uruchamiania innych systemów operacyjnych, nawet jeśli mówimy o wirtualizacji.

Linux 5.13 prawdopodobnie obsłuży Apple M1

Asahi Linux to projekt, dzięki któremu mamy mieć możliwość korzystać z Linuxa na sprzęcie Apple. Co ważne, nie chodzi tu o samo uruchomienie Pingwinka, ale również sprawienie, że jest on zdatny do codziennego użytku.

Niestety, przeniesienie Linuxa akurat na układ M1 jest bardzo trudne. Winne temu jest Apple, które nie udostępnia żadnej dokumentacji, przez co entuzjaści są zmuszeni do inżynierii wstecznej, która jest trudna i czasochłonna. To ma pozwolić na stworzenie potrzebnych sterowników.

Prawdopodobnie w Linux 5.13 znajdzie gałąź odpowiedzialna za obsługę Apple M1. Co ważne, mowa tu o wstępnej obsłudze, a więc z pewnością MacBook z M1 nie stanie się gotowy do użytku codziennego. Jednakże deweloperom otworzy to furtkę do dalszego rozwoju projektu. Możliwym jednak jest też to, że obsługa póki co zostanie odrzucona i pojawi się w Linuxie nieco później.

Na ten moment jak ktoś chce korzystać z Linuxa na laptopie z układem ARM, to niech się zainteresuje sprzętem o nazwie PineBook Pro. W żadnym stopniu nie dorównuje on MacBookom, ale za to jest bardzo tani i powstał z myślą o Linuxie.

Chcielibyście korzystać z Linuxa na Apple M1? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!