Macintosh.js to emulator, dzięki któremu zaznajomisz się z Mac OS 8!

macintosh-js

Historia i obserwowanie rozwoju systemów operacyjnych Apple nieco mnie ominęło. Cóż, urządzenia tego amerykańskiego giganta nie były zbyt popularne w kraju nad Wisłą co utrudniało zapoznanie się z nimi. Na szczęście istnieje sposób, aby nieco cofnąć się w czasie i sprawdzić Mac OS 8. Poznajcie Macintosh.js!

Macintosh.js

Pewien deweloper przygotował specjalną aplikację Electron, która okazuje się być bardzo ciekawą zabawką. Otóż programem Macintosh.js w rzeczywistości jest pełnoprawny system operacyjny Mac OS 8. Aplikację możemy zainstalować nie tylko na Windowsie i Linuxie, ale również i na nowoczesnym MacOS.

Macintosh.js to emulator, dzięki któremu zaznajomisz się z Mac OS 8!

Macintosh.js to program napisany w całości w JavaScirpt, który emuluje komputer Macintosh Quadra 900 z 1991 roku z procesorem Motoroli, z których Apple korzystało przed przesiadką na już wymarłą architekturę PowerPC. Aplikacja działa bardzo szybko i pozwala na naprawdę wiele. Jak twierdzi twórca – można robić wszystko to, co byśmy robili na tym systemie w czasach jego świetności.

Warto przeczytać: Znamy daty konferencji Apple!

Ponadto autor oprogramowania dołączył kilka ciekawych gier, chociażby Duke Nukem 3D, Civilization II czy Alley 19 Bowling oraz kilka rozpoznawalnych programów, między innymi Photoshop 3, Premiere 4, Illustrator 5.5, a także Stufflt Expander. Aplikacja pozwala również na wymianę plików z komputerem, na którym uruchomiony jest emulator. Niestety, zdecydowano się na niedawanie możliwości podłączenia do Internetu, choć Internet Explorer oraz Netscape są preinstalowane, co otwiera pewną furtkę dla osób zainteresowanych projektem.

Macintosh.js to emulator, dzięki któremu zaznajomisz się z Mac OS 8!
Duke Nukem 3D w Macintosh.js (fot. ROOTBLOG)

Macintosh.js jest projektem otwartoźródłowym i jego kod możemy znaleźć na GitHub w odpowiednim repozytorium. Ponadto autor przygotował instalatory programu na MacOS, Linuxa oraz Windowsa. Muszę dodać, że Macintosh.js jest czymś w rodzaju zabawki i nie powinien być wykorzystywany do prawdziwej pracy. Pliki instalacyjne znajdziecie >>tutaj<<.

Korzystaliście ze starych komputerów Apple? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!