Mam Chrome OS 81. Największa zmiana? Mniejsza półka z aplikacjami

Mam Chrome OS 81. Największa zmiana? Mniejsza półka z aplikacjami
Edytor kodu ATOM uruchomiony na Chrome OS

Z chromebooka korzystam od ponad miesiąca i od tamtej pory miałem już 4 aktualizacje. Większość nowości byla – przynajmniej według mnie – niewarta opisywania. Jednak ostatnie uaktualnienie – do Chrome OS 81 – wprowadza coś niezwykle ważnego, a jest to… rozmiar półki z aplikacjami.

W Chrome OS mogę doszukać się całkiem sporo wad, jednak taką, która już od dłuższego czasu mnie wręcz irytowała to wielkość paska zadań. Jeszcze jakby dało się go zmniejszyć to bym to rozumiał, ale to nie jest możliwe bez skalowania całego interfejsu, z czym nie jest mi po drodze. Co dziwne, większość systemu typu Linux pozwala ustawić rozmiar dolnego paska na jaki się chce, ale Chrome OS z jakiegoś powodu nie. Ja rozumiem, że ma to poprawić wygodę trafiania w ikony na dotykowym ekranie, ale na wyświetlaczu o przekątnej 14 cali spokojnie półka może być mniejsza. I jak się okazuje, ktoś moich żali wysłuchał.

Warto przeczytać: Acer Chromebook 714, czyli Chrome OS w wersji premium [RECENZJA]

Chrome OS 81. Największa zmiana? Mniejsza półka

W Chrome OS 81 twórcy zmniejszyli rozmiar półki o co najmniej połowę, dzięki czemu jestem w stanie na ekranie zmieścić nieco więcej treści. No oczywiście oprócz tego można doszukać się kilku innych, ale niemniej ważnych zmian.

Dodano nowe gesty, które przydadzą się tym, którzy w swoich chromebookach mają dotykowe ekrany. Za pomocą prostych przeciągnięć użytkownik może powrócić do pulpitu, przełączyć aplikację czy wyciągnąć półkę. Jak to działa możecie zobaczyć na poniższych animacjach. Ponadto dodano obsługę trybu Picture-in-Picture, a wyszukiwanie plików w głównej wyszukiwarce systemowej powinno działać znacznie lepiej. Od teraz wszystkie smartfony połączone z chromebookiem powinny obsługiwać instant tethering.

Jeśli masz w miarę nowego chromebooka to zapewne już teraz możesz zaktualizować swój laptop do Chrome OS 81. Odpowiednią opcję znajdziesz w ustawieniach systemowych.

Korzystacie z Chrome OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!