Mango Pi to konkurent Raspberry Pi Zero na innej architekturze

raspberry pi 3
Raspberry Pi 3

Komputery typu Raspberry Pi stają się naprawdę popularne. Z każdą generacją oferują większą wydajność, a liczba tworzonych na nich rozwiązań jest ogromna. Producenci próbują nas zaskoczyć czymś nowym. Tym jest właśnie Mango Pi, czyli swego rodzaju klon Raspberry Pi Zero.

Mango Pi – RISC-V w formie Raspberry Pi Zero

Komputery SBC nie bez powodu są nazywane klonami Raspberry Pi, bowiem to właśnie Malinka jest tym najpopularniejszym producentem. Ba! Sam użyłem Raspberry Pi do swojej pracy inżynierskiej, a starszy model używam do utrzymywania prywatnego serwera. Raspberry Pi Zero to natomiast ta nieflagowa linia komputerów, przy czym jest ona znacznie mniej wydajna, ale zarazem te komputery są mniejsze i potrzebują mniej prądu.

Mango Pi

Dlaczego więc wspominam o Raspberry Pi Zero? No właśnie dlatego, że Mango Pi MQ Pro przypomina RPi Zero, przy czym jest nieco innym projektem. Otóż zamiast procesora ARM mamy tutaj RISC-V (otwarta architektura typu RISC). Dokładnie jest to jednordzeniowy, 64-bitowy układ Allwinner P1 o taktowaniu 1 GHz. Pamięci RAM mamy od 512 MB do 2 GB. Pod względem RAM-u, jest tutaj lepiej niż w przypadku RPi Zero.

Mango Pi

A co z portami? Skromnie, ale wystarczająco. Otóż mamy tutaj 2 x USB-C, HDMI oraz 40-pinowy GPIO, a także złącze ekranu. W zakresie łączności mamy Bluetooth i Wi-Fi. Komputer ma działać pod kontrolą Linuxa (prawdopodobnie będzie to Debian). Niestety, repozytorium projektu na GitHub jest jeszcze puste, a sam producent udostępnia niewiele więcej informacji. Poza tym, nie wiemy też kiedy produkt trafi na rynek, a tym bardziej nie podano ceny.

Źródło: Tom’s Hardware

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!