Raspberry Pi Zero 2 W oficjalnie! Wyższa wydajność, te same rozmiary

Raspberry Pi Zero 2 W
(fot. Raspberry Pi)

Raspberry Pi to jedne z najpopularniejszych komputerów SBC i w zasadzie marka stał się synonimem tego słowa. Producent właśnie wydał następcę popularnego i (prawie) najtańszego komputera w ofercie – Raspberry Pi Zero 2 W!

Raspberry Pi Zero 2 W oficjalnie!

Raspberry właśnie pokazało nową Malinkę. Jest to Raspberry Pi Zero 2 W, czyli następca popularnego Zero W. Komputer ten miał dwie ogromne zalety, a była to niezwykle niska cena oraz niewielkie rozmiary. Niestety, sprzęt miał zbyt niskie osiągi nawet w tych nieco lżejszych zadań. Z tego też powodu wydano nowy model.

Ale jaką specyfikacją ma Raspberry Pi Zero 2 W? Oto ona:

  • Procesor Broadcom BCM2710A1, cztery rdzenie 64-bit SoC (Arm Cortex-A53 @ 1GHz)
  • 512 MB RAM-u LPDDR2 SDRAM
  • Obsługa sieci WiFi 2.4GHz IEEE 802.11b/g/n, Bluetooth 4.2, BLE
  • USB 2.0 z obsługą OTG
  • 40 pinów I/O
  • slot na kartę pamięci MicroSD
  • Port Mini HDMI

Podobnie jak poprzednik, komputer pozostaje niewiarygodnie mały przez co zajmuje niewiele miejsca, ale też ma niskie zapotrzebowanie na energię. Fundacja zaznacza, że nowe Zero powinno współpracować z akcesoriami kupionymi do poprzednika. Mało tego, nowy SBC osiągnął 5 razy lepszy wynik w benchmarku multi-threaded sysbench niż Zero W. To oznacza, że komputer faktycznie będzie mógł pozwolić na więcej, tym bardziej, że to procesor pochodzi wprost z Raspberry Pi 3.

Raspberry Pi Zero 2 W
(fot. Raspberry Pi)

Byłoby dobrze jakby jeszcze RAM został rozbudowany, wtedy komputer byłby wręcz idealnym nośnikiem na chmurę NextCloud. Nadal jednak pozwoli na naprawdę wiele rzeczy, a Pi-Hole to tylko wierzchołek góry lodowej.

Raspberry Pi Zero 2 W – cena i dostępność

Raspberry Pi Zero 2 W jest nieco droższe od poprzednika i zamiast 10 USD, kosztuje 15 USD. Komputer jest już dostępny w Polsce i kosztuje 79,90 PLN.

Co ważne, Raspberry Pi Zero W oraz Pi Zero (to samo co model z W, ale bez wbudowanej łączności bezprzewodowej) pozostaną w sprzedaży, bowiem nadal są tańsze od nowości – kolejno jest to o 5 i 10 USD mniej.

Źródło: Raspberry Pi, botland.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!