Mara X i Mara Z to pierwsze smartfony wyprodukowane w Afryce

Mara X i Mara Z to pierwsze smartfony wyprodukowane w Afryce

Prezydent Rwandy Paul Kagame kilka dni temu oficjalnie otworzył fabrykę firmy Mara, która ma cechować się wykorzystaniem komponentów w całości stworzonych w Afryce. Mara X oraz Mara Z to najnowsze smartfony firmy, które reklamowane są w 100% jako „Made in Africa”.

Mara Z oraz Mara X

Mara Z została wyposażona w 5,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości HD+ i proporcjach 18:9. Ekran chroniony jest szkłem Gorilla Glass i został dodatkowo pokryty powłoką oleofobową. Za działanie odpowiada ośmiordzeniowy  procesor Qualcomm Snapdragon 435, który wspierany jest przez 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wbudowanej. Na tylnym panelu ulokowano pojedynczy aparat o rozdzielczości 13 Mpx z przysłoną f/2.0, natomiast na froncie znalazła się kamerka o rozdzielczości 13 Mpx z przysłoną o jasności f/2.2, trybem portretowym oraz trybem upiększania twarzy.

Mara X i Mara Z to pierwsze smartfony wyprodukowane w Afryce

Łączność w urządzeniu zapewniają następujące moduły: jednozakresowe Wi-Fi 802.11 b/g/n (2.4 GHz), LTE, Bluetooth 4.2, GPS, A-GPS oraz Dual SIM. Na wyposażeniu jest też port słuchawkowy 3.5 mm jack audio, głośnik multimedialny wspierany przez technologię Dolby oraz czytnik linii papilarnych i rozpoznawanie twarzy. Mara Z czerpie energię z akumulatora o pojemności 3075 mAh i pracuje pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie. W tym miejscu warto wspomnieć, że smartfon należy do programu Android One. Całość ma wymiary 154,2×72,7×7,96 mm i waży 152 gramy. 

Mara X to nieco słabszy model, który oferuje 5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD+ i proporcjach 18:9, który dodatkowo chroniony jest przez szkło Gorilla Glass. Pod obudową znajduje się czterordzeniowy procesor MediaTek MT6739 oraz 1 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika producent przeznaczył 16 GB pamięci wbudowanej. Za jakość zdjęć odpowiada pojedynczy aparat główny 13 Mpx z przysłoną f/2.0 oraz kamerka do selfie o rozdzielczości 5 Mpx z przysłoną f/2.2. Producent dorzuca także tryb HDR, tryb portretowy, a także upiększanie twarzy. 

Mara X i Mara Z to pierwsze smartfony wyprodukowane w Afryce

Łączność w urządzeniu zapewniają następujące moduły: dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 GHz i 5 GHz), LTE, Bluetooth 4.2, GPS, A-GPS oraz Dual SIM. Na wyposażeniu jest też port słuchawkowy 3.5 mm jack audio, głośnik multimedialny wspierany przez technologię Dolby oraz czytnik linii papilarnych i rozpoznawanie twarzy. Smartfon zasilany jest przez akumulator o pojemności 3500 mAh i działa w oparciu o Androida 9.0 Pie w wersji Go. Całość ma wymiary 150×70,5×8,59 mm i waży 152 gramy. 

Ceny

Mara X została wyceniona na 120,250 franków rwandajskich, co po przeliczeniu daje kwotę 130 dolarów, natomiast model Mara Z kosztuje 175,750 franków rwandajskich (~190 dolarów). Same smartfony są nieco droższe od urządzeń aktualnie dostępnych w Afryce, ale zapewne znajdą one zwolenników wśród klientów. 

Jakie jest Wasze zdanie na temat firmy Mara, jak i samych smartfonów? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!