Mastodon z oficjalną aplikacją na Androida! Póki co, trwają testy

Mastodon fediverse fediwersum
(fot. szmer.info)

Mastodon to jedna z popularniejszych alternatyw dla Twittera. Jak się okazuje, doczekała się oficjalnej aplikacji na Androida!

Mastodon to dosyć szerokie pojęcie, ale można najłatwiej to wyrazić jako sieć społecznościowa. I to faktycznie sieć, bowiem w jej skład wchodzą przeróżne instancje. Nie ma jednego Mastodona – instancji jest wiele i różnią się one większymi bądź mniejszymi elementami. Co jednak jest ważne, te instancje się ze sobą integrują, a więc jak użytkownik X ma konto na instancji A, to widzi posty użytkownika Y, który założył profil w instancji B. Można korzystać z czyichś instancji lub też tworzyć własne i mieć nad nimi pełną kontrolę. To ogranicza cenzurę czy uciszanie użytkowników.

Mastodon już oficjalnie w wersji na Androida. Trwają testy

Jak się okazuje, Mastodon w końcu doczekał się oficjalnej aplikacji na Androida. Ta jednak jeszcze nie jest normalnie dostępna, a plik instalacyjny udostępniono tylko patronom. Ponadto jest to wersja Beta.

Aplikacja jest całkiem ładna i ciekawie przygotowana, a do tego lekka i szybka. Waży niecałe 2 MB i daje dostęp do wielu instancji, w tym do polskiej 101010.pl. Ja mam konto w mastodon.social i od razu udało mi się zalogować. Po chwili jednak widać, że program nie bez powodu jest dalej testowany.

Zauważyłem, że wyszukiwarka nie chce coś działać, a w widoku mojego profilu zniknęły starsze posty – widoczny był tylko ten najnowszy. Program również nie oferuje ustawień pozwalających nieco dostosować elementy pod siebie. Ale możemy to wybaczyć, bowiem dopiero aplikacja jest w fazie testów.

Mastodon
Mastodon

Póki co, polecam Wam korzystać z alternatywy w postaci Tusky. Jest to aplikacja naprawdę dobrze rozwinięta, która pobierzecie z F-Droid.

f-droid
Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację z F-Droid

Źródło: Własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!