mBank utrudni pochwalenie się stanem konta i dodał blokadę zrzutów ekranu

mbank
(fot. bna.pl)

Aplikacje bankowe to jedne z najprzydatniejszych, a zarazem jedne z tych, które potrzebują najwyższego poziomu zabezpieczeń. Idąc za trendami, również i mBank postanowił zablokować opcję tworzenia zrzutów ekranu wewnątrz swojej aplikacji.

mBank blokuje tworzenie zrzutów ekranu

Od jakiegoś czasu Android pozwala aplikacjom na włączenie blokady tworzenia zrzutów ekranu. Opcja ta stosowana jest w coraz to większej liczbie programów – sam zauważyłem ją chociażby w AION Bank.

Teraz skorzysta z niej mBank:

Często podkreślamy, że bezpieczeństwo pieniędzy naszych klientów jest dla nas najważniejsze. Staramy się Was edukować i ostrzegać, ale przede wszystkim nieustannie pracujemy nad tym, by nasze systemy były bezpieczne. Niestety urządzenia są narażone na ataki ze strony cyberprzestępców. Przestępcy bardzo często wykorzystują różnorodne i ogólnodostępne aplikacje, by mieć dostęp do informacji i danych, które znajdują się w telefonie. Chcemy zapobiegać i chronić pieniądze klientów.

Jak mBank twierdzi, często systemowe opcje przechwytywania ekranu (tworzenie zrzutów ekranu i jego nagrywanie) są wykorzystywane przez oszustów. To na tych możliwościach bazują narzędzia, którymi się posługują – chociażby AnyDesk czy TeamViewer QuickSupport. Blokada przechwytywania ekranu może mieć tu kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Przy próbie tworzenia zrzutu ekranu system wyświetli nam informacje mówiącą, że w tym programie nie można przechwytywać zawartości. Blokada w mBanku jest już dostępna w wersjach na Androida 3.44.0, 3.44.1, 3.44.2 i nowszych. W iOS również ta opcja została uruchomiona.

Co ważne, blokadę można zdjąć w ustawieniach aplikacji. Jeśli jednak nie potrzebujesz robienia zrzutów ekranu z konkretnych powodów, to lepiej jej nie zdejmuj – dla własnego bezpieczeństwa.

Źródło: mBank

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!