Średniopółkowy procesor MediaTeka z modemem 5G zostanie wykonany w 7 nm procesie technologicznym

Średniopółkowy procesor MediaTeka z modemem 5G zostanie wykonany w 7 nm procesie technologicznym

Smartfony z modemami 5G już od jakiegoś czasu dostępne są na rynku. Niemniej jednak są to jedynie flagowce, a co za tym idzie ich cena nie należy do najniższych. Czy to oznacza, że osoby, które nie chcą wydawać astronomicznych kwot na zakup telefonu będą skazane na 4G? Oczywiście, że nie!

Średniopółkowy procesor MediaTeka z modemem 5G na horyzoncie

Informacje o tym, że MediaTek pracuje nad nową jednostką pozwalającą na dostęp do infrastruktury sieci nowej generacji pojawiają się już od jakiegoś czasu. Procesor ten ma trafić do smartfonów, których cena zostanie ustalona na poziomie około 250-350 dolarów czyli jakiś 950-1350 zł. Tym samym w końcu doczekamy się tańszych urządzeń z modemami 5G, a to może spopularyzować to rozwiązanie w krajach, w których już teraz powstała odpowiednia infrastruktura sieciowa. Oczywiście Qualcomm także pracuje nad średniopółkowymi procesorami z modemami 5G, ale te nadal mogą być droższe niż rozwiązania MediaTeka.

mediatek helio m70

Według najnowszych doniesień tajemnicza jednostka MediaTeka ma zostać wykonana w 7 nm procesie technologicznym. Co więcej procesor ten ma wykorzystywać rdzenie Cortex-A76. Na rynku ma pojawić się także jednostka MediaTeka z rdzeniami Cortex-A77, ale tutaj cena będzie już zdecydowanie wyższa. Rozwiązanie to zostanie stworzone pod kątem flagowców i będzie miało nawiązać realną walkę z topowymi smartfonami korzystającymi z Kirinów lub Snapdragonów.

Zobacz także: Samsung Galaxy S10 Lite ma trafić na rynek z sporą baterią

Pierwsze średniopółkowe sprzęty z nowością producenta z Państwa Środka mają zadebiutować na rynku na początku przyszłego roku. Oczywiście z procesora MediaTeka skorzystają przede wszystkim chińskie firmy. To właśnie w samych Chinach rozwój infrastruktury sieciowej pozwalającej na korzystanie z dobrodziejstw sieci 5G jest wyjątkowo szybki, a co więcej producenci z Państwa Środka często sięgają właśnie po rozwiązania MediaTeka. Miejmy nadzieję, że smartfony te zadebiutują także na rynku globalnym i, zgodnie z przedpremierowymi przeciekami, będą oferować rewelacyjny stosunek ceny do możliwości.

Czekacie na pierwszy procesor MediaTeka pozwalający na korzystanie z 5G? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!