MediaTek Helio G70 zaprezentowany. Kolejny gamingowy procesor w rodzinie

Mediatek

W ubiegłm roku tajwański producent MediaTek zaprezentował procesor Helio G90T, który otrzymał miano wydajnego układu do gier. SoC ten pokazał swoją wydajność właściwie tylko w Redmi Note 8 Pro, który jest dostępny na naszym rynku, a jego recenzję przygotowaną przez Marcina znajdziecie tutaj. Helio G70 jest jego słabszą i tańszą odsłoną.

Specyfikacja Helio G70

Nowy procesor składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A75 o taktowaniu do 2 GHz oraz sześciu rdzeni ARM Cortex-A55 o taktowaniu do 1,7 GHz. Dla porównania, Helio G90T został wyposażony w rdzenie A76 oraz szybciej taktowanie A55. Zastosowane GPU to Mali-G52 2EEMC2 pracujące maksymalnie z częstotliwością 820 MHz. Procesor powstał w technologii 12 nm TSMC FinFET.

Warto przeczytać: MediaTek zapowiada kolejny chip z serii Dimensity

Wiemy, że jednostka jest w stanie obsłużyć maksymalnie 8 GB RAM-u LPDDR4x (1800 MHz) oraz pamięć eMMC 5.1, bez wsparcia dla UFS 2.1. To jedna z wad procesora. MediaTek Helio G70 obsłuży jedną matrycę 48 Mpix lub dwie po 16 Mpix.

MediaTek Helio G70 zaprezentowany. Kolejny gamingowy procesor w rodzinie

Cechą, która łączy tę jednostkę z Helio G90T jest użycie technologii HyperEngine od MediaTeka, która usprawnia działanie w grach. Na czym polega? Tyczy się aspektu łączności, gdzie inteligentnie uruchamiane jest Wi-Fi lub LTE z zaledwie 13 milisekund. Optymalizuje też czas reakcji między telefonem, a stacją przekaźnikową oraz potrafi odrzucać połączenia podczas rozgrywki, by nie przerywać połączenia z serwerami gry. Drugim aspektem jest optymalizacja pracy, HuperEngine inteligentni zarządzanie procesorem, GPU i pamięcią. Jak opisuje to producent, zapewnia również płynniejszą wydajność w wymagających scenach i intensywnej rozgrywce. Oczywiście technologia MediaTeka zarządza również wydajnością energetyczną dla jeszcze dłuższej rozgrywki.

Zobacz też: MediaTek lepszy od Snapdragona? Tak, przynajmniej w AnTuTu

Helio G70 ma wbudowaną funkcję VoW (Voice on Wakeup), która minimalizuje zużycie energii dla usług asystentów głosowych. Dzięki obsłudze MediaTek NeuroPilot i pełnej zgodności z Android Neural Networks API (Android NNAPI), programiści i twórcy urządzeń mają dobrą bazę dla implementacji rozwiązań AI.

Mówi się, że Helio G70 trafi do Redmi 9. Jest to prawdopodobny scenariusz, ale niewykluczone, że inny producent pierwszy użyje tego procesora. Śledźcie nasz portal, a z pewnością informacja o tym Was nie ominie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!