Strona główna Aktualności MediaTek Helio G90 oficjalnie zaprezentowany. Kolejny procesor gamingowy trafia na rynek

MediaTek Helio G90 oficjalnie zaprezentowany. Kolejny procesor gamingowy trafia na rynek

-

MediaTek chciał stworzyć jednostkę, która będzie realnym konkurentem dla Qualcomm Snapdragona 855 Plus i jednocześnie będzie mogła być wykorzystywana w smartfonach dla graczy. To nie do końca się udało. Telefony gamingowe potrzebują topowej wydajności, a co za tym idzie Helio G90 oraz Helio G90T mają zaskoczyć w tej kwestii nas wszystkich. Przyjrzyjmy się im bliżej!

MediaTek Helio G90 i Helio G90T

W rzeczywistości obie jednostki zaprezentowane przez producenta z Tajwanu są niezwykle do siebie podobne, ale nieco wyższą wydajność ma oferować wersja z „T” w nazwie. Procesory zostały wykonane w 12 nm procesie technologicznym i zaprojektowane przez ARM Holdings. Jednostki te składają się z dwóch wydajnych rdzeni Cortex-A76 o taktowaniu do 2,05 GHz oraz sześciu energooszczędnych rdzeni Cortex-A55. Procesory wspierane są przez grafikę ARM Mali-G76 (3EEMC4) o taktowaniu do 800 MHz.

MediaTek Helio G90 i G90T obsługują do 10 GB pamięci LPDDR4X RAM, a sam producent deklaruje, że znacząco została poprawiona obsługa sztucznej inteligencji. Tajwańska firma chwali się także technologią HyperEngine, która jest zestawem funkcji i rozwiązań mających zapewnić jeszcze lepszą wydajność w takich grach jak PUBG Mobile czy Fortnite.

Zobacz także: Pierwszy MediaTek z modemem 5G trafi do pierwszych urządzeń w Q1 2020

Nie tylko gaming, ale także fotografia

Helio G90 i Helio G90T obsługują pojedynczy aparat do 64 Mpix, podwójny aparat 24 Mpix + 16 Mpix, poczwórne oczka tylne oraz pozwala na nagrywanie wideo z szybkością do 240 kl/s/. Oczywiście nie zabrakło zjawiska binningu, wykrywania twarzy i scen opartym na sztucznej inteligencji czy sprzętowego silnika odpowiedzialnego za wykrywanie głębi.

Realny konkurent dla Snapdragona 855 Plus?

Zdecydowanie nie. Gamingowe procesory MediaTeka trafią raczej do mocniejszych średniaków i będą konkurencją dla Snapdragonów z serii 7XX. Dopiero gdy zostaną zaprezentowane pierwsze smartfony wykorzystujące te jednostki będziemy w stanie sprawdzić jak wypadają one na tle konkurencji. Według najświeższych plotek Xiaomi ma być firmą, która jako pierwsza zaprezentuje światu telefon z MediaTekiem Helio G90. Pozostaje nam uzbroić się w jeszcze odrobinę cierpliwości!

Co myślicie o nowych procesorach MediaTeka? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej