MediaTek Helio G90 oficjalnie zaprezentowany. Kolejny procesor gamingowy trafia na rynek

MediaTek Helio G90 oficjalnie zaprezentowany. Kolejny procesor gamingowy trafia na rynek

MediaTek chciał stworzyć jednostkę, która będzie realnym konkurentem dla Qualcomm Snapdragona 855 Plus i jednocześnie będzie mogła być wykorzystywana w smartfonach dla graczy. To nie do końca się udało. Telefony gamingowe potrzebują topowej wydajności, a co za tym idzie Helio G90 oraz Helio G90T mają zaskoczyć w tej kwestii nas wszystkich. Przyjrzyjmy się im bliżej!

MediaTek Helio G90 i Helio G90T

W rzeczywistości obie jednostki zaprezentowane przez producenta z Tajwanu są niezwykle do siebie podobne, ale nieco wyższą wydajność ma oferować wersja z “T” w nazwie. Procesory zostały wykonane w 12 nm procesie technologicznym i zaprojektowane przez ARM Holdings. Jednostki te składają się z dwóch wydajnych rdzeni Cortex-A76 o taktowaniu do 2,05 GHz oraz sześciu energooszczędnych rdzeni Cortex-A55. Procesory wspierane są przez grafikę ARM Mali-G76 (3EEMC4) o taktowaniu do 800 MHz.

MediaTek Helio G90 i G90T obsługują do 10 GB pamięci LPDDR4X RAM, a sam producent deklaruje, że znacząco została poprawiona obsługa sztucznej inteligencji. Tajwańska firma chwali się także technologią HyperEngine, która jest zestawem funkcji i rozwiązań mających zapewnić jeszcze lepszą wydajność w takich grach jak PUBG Mobile czy Fortnite.

Zobacz także: Pierwszy MediaTek z modemem 5G trafi do pierwszych urządzeń w Q1 2020

Nie tylko gaming, ale także fotografia

Helio G90 i Helio G90T obsługują pojedynczy aparat do 64 Mpix, podwójny aparat 24 Mpix + 16 Mpix, poczwórne oczka tylne oraz pozwala na nagrywanie wideo z szybkością do 240 kl/s/. Oczywiście nie zabrakło zjawiska binningu, wykrywania twarzy i scen opartym na sztucznej inteligencji czy sprzętowego silnika odpowiedzialnego za wykrywanie głębi.

MediaTek Helio G90 oficjalnie zaprezentowany. Kolejny procesor gamingowy trafia na rynek

Realny konkurent dla Snapdragona 855 Plus?

Zdecydowanie nie. Gamingowe procesory MediaTeka trafią raczej do mocniejszych średniaków i będą konkurencją dla Snapdragonów z serii 7XX. Dopiero gdy zostaną zaprezentowane pierwsze smartfony wykorzystujące te jednostki będziemy w stanie sprawdzić jak wypadają one na tle konkurencji. Według najświeższych plotek Xiaomi ma być firmą, która jako pierwsza zaprezentuje światu telefon z MediaTekiem Helio G90. Pozostaje nam uzbroić się w jeszcze odrobinę cierpliwości!

Co myślicie o nowych procesorach MediaTeka? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!