Pierwszy MediaTek z modemem 5G trafi do pierwszych urządzeń w Q1 2020

mediatek logo

Infrastruktura sieci 5G nadal nie jest zbyt rozwinięta w większości krajów świata. Oczywiście na rynku już są smartfony z Qualcomm Snapdragonem 855 i modemem Snapdragon X50, które pozwalają na korzystanie z tego rozwiązania, ale dopiero rok 2020 powinien przynieść prawdziwą walkę producentów w temacie 5G. Do walki tej zamierza dołączyć także MediaTek!

MediaTek Helio M70 dopiero w pierwszym kwartale 2020 roku

Tak naprawdę Helio M70 został już zaprezentowany światu podczas Taipei Computer Show. Jednostka ta wykonana jest w 7 nm procesie technologicznym i jest pierwszym procesorem w portfolio MediaTeka, który pozwala na korzystanie z dobrodziejstw sieci 5G. Helio M70 składa się z rdzeni ARM Cortex-A77 i wspierany jest przez grafikę Mali-G77 oraz niezależny moduł przetwarzania danych oparty na sztucznej inteligencji stworzony przez tajwańskiego producenta. Sam modem 5G jest w pełni zintegrowany z procesorem. Oczywiście wprowadzenie nowej technologii nie oznacza zrezygnowanie z 2G, 3G czy 4G. Sam prezes firmy MediaTek deklaruje, że Helio M70 jest najmocniejszą i jednocześnie najbardziej energooszczędną jednostką z modemem 5G na rynku. Czy tak będzie w rzeczywistości? Szczerze mówiąc spodziewam się, że jednak Snapdragon 855 Plus czy nawet Snapdragon 855 produkowane przez Qualcomma zaoferują nam lepszą wydajność.

Pierwszy MediaTek z modemem 5G trafi do pierwszych urządzeń w Q1 2020

Zobacz także: skROOT: Xiaomi otwiera centrum rozwojowe w Europie, specyfikacja Realme 3i została odsłonięta, a Mediatek Helio P90 bryluje w benchmarku AI

Helio M70 ma pozwolić osiągnąć maksymalną prędkość pobierania na poziomie 4,7 Gb/s. Co więcej pozwala on na nagrywanie i odtwarzanie filmów w 4K w 60 klatkach na sekundę. Sztuczna inteligencja ma zapewnić jeszcze lepszą optymalizację w grach czy podział zasobów pomiędzy aplikację. Procesor ten wspiera główne aparaty tylne o rozdzielczości aż 80 Mpix. Czy to oznacza, że czeka nas era 80 Mpix? Nie do końca. Pamiętajmy o tym, że większość producentów wybiera Qualcomma, a nie jednostki MediaTeka. Który z smartfonów będzie pierwszym w pierwszym kwartale 2020 roku, który trafi na rynek z Helio M70? Tego na tę chwilę nie wiemy. Miejmy jednak nadzieję, że tajwański producent czymś nas zaskoczy!

Co myślicie o procesorach MediaTeka? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!