Mediatek i Intel będą współpracować przy tworzeniu modułów 5G

Mediatek Helio P90

5G to technologia przyszłości i co do tego nie powinniśmy mieć już wątpliwości. Dzięki wyjątkowo dużym możliwościom transferu do sieci można podłączyć wiele urządzeń przy zachowaniu przyzwoitych wyników. Mowa tutaj nie tylko o smartfonach czy innych gadżetach, ale i komputerach osobistych.

Rośnie konkurencja dla Qualcomma?

MediaTek ogłosił ostatnio duże partnerstwo z Intelem, w ramach którego obie firmy zajmą się opracowywaniem procesorów dla laptopów z obsługą sieci 5G. Obecnie komputery posiadają zazwyczaj moduł WiFi, rzadko zdarzają się laptopy z wbudowanym modemem 3G czy 4G.

Joe Che, prezes Mediateka mówi, że wprowadzenie 5G przeniesie ważenia z użytkowania komputerów osobistych do nowej ery. Jest to też duże docenienie możliwości MediaTeka w zakresie projektowania modemów 5G. Dzięki tej współpracy konsumenci będą mogli szybciej przeglądać internet, przesyłać strumieniowo i grać na swoich komputerach, ale spodziewamy się również, że zostaną wprowadzone innowacje w 5G, których jeszcze sobie nie wyobrażaliśmy.

5G will user in the next era of PC experiences, and working with Intel, an industry leader in computing, highlights MediaTek’s expertise in designing 5G technology for global markets. With this partnership, consumers will be able to browse, stream and game faster on their PCs, but we also expect them to innovate with 5G in ways we have not yet imagined.

Obecnie liderem w dziedzinie 5G jest Qualcomm, ale sytuacja może się niedługo zmienić. Już dzisiaj MediaTek prawdopodobnie zaprezentuje swoje rozwiązanie, modem M70. W pierwszej kolejności jest on kierowany do smartfonów. Rolą Intela będzie jego optymalizacja i dostosowanie do potrzeb komputerów. Pierwszych takich urządzeń możemy spodziewać się w 2021 roku, a produkcją mają zająć się firmy Dell i HP.

intel logo

Zobacz też: Twórca Telegrama uważa, że WhatsApp to koń trojański

Wygląda na to, że taka współpraca przynosi korzyści obu stronom. Intel na rynku amerykańskim szybciej będzie mógł konkurować z Qualcommem, który ma już pewne doświadczenie w tej dziedzinie. Z drugiej zaś strony MediaTek, czyli nienajlepiej prosperująca tajwańska firma, która w ostatnim czasie stopniowo odbija się od dna zyskał partnera ze Stanów Zjednoczonych, co może być bardzo pomocne.

Czekacie na pierwsze komputery z modemami 5G?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!