MediaTek pracuje nad procesorem dla… tabletów. I to w 2021 roku!

mediatek kompanio 1300t

Tablety z Androidem to ciekawa sprawa. Kilka ładnych lat temu bardzo szybko zyskały na popularności tylko po to, aby równie prędko ją stracić. Pandemia COVID nieco zmieniła sytuację i tablety (bardzo powoli) wracają do łask. Dlatego też MediaTek zaczął pracować nad Kompanio 1300T, czyli procesorem dedykowanym dla tabletów.

MediaTek Kompanio 1300T, czyli procesor dla tabletów

Zazwyczaj tablety korzystają z tych samych procesorów, co smartfony. MediaTek postanowił jednak zrobić inaczej i pracuje nad układem dedykowanym. Mowa tu o Kompanio 1300T, czyli ośmiordzeniowym procesorze wykonanym w 6-nm procesie technologicznym. Został zbudowany z rdzeni Cortex A78s oraz A55s, a wspiera go układ graficzny Mali G77 MC9. Oczywiście nie zabrakło wsparcia dla 5G, a także Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.2. Z procesorem został zintegrowany również układ APU.

mediatek kompanio 1300t

Taka moc pozwala na wykorzystanie wyświetlacza z rozdzielczością do 2.5K oraz z odświeżaniem 120 Hz. Nie zabrakło wsparcia dla HDR10 i technologii MiraVision. Maksymalna rozdzielczość aparatu może być 108 Mpix z nagrywaniem 4K/60FPS. Znalazła się również technologia HyperEngine 3 to optymalizacji w trakcie grania.

Kompanio 1300T nie jest układem flagowym, ale z pewnością nie zawiedzie w temacie wydajności. Ponadto może być naprawdę tani, więc urządzenia z tym procesorem również nie powinny być drogie. Możliwe również, że układ trafi do tabletów z Chrome OS. Na informacje poczekamy do III kwartału 2021, bowiem to właśnie wtedy MediaTek ma pokazać nowy układ.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!