MediaTek prezentuje światu nowy procesor mobilny. Poznajcie Helio P95!

MediaTek prezentuje światu nowy procesor mobilny. Poznajcie Helio P95!

MediaTek prezentuje światu nowy procesor mobilny. Jednostka nazwana Helio P95 ma oczywiście napędzać średniopółkowe smartfony, ale jednocześnie oferować wydajność wystarczającą większości przeciętnych użytkowników. Dodatkowo tajwański producent zapewnia także o wsparciu dla aparatów oferujących niesamowitą jakość zdjęć. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesorowi!

MediaTek Helio P95

Helio P95 jest oczywiście bezpośrednim następcą MediaTeka Helio P90 i co najważniejsze tak naprawdę pomiędzy tymi jednostkami nie znajdziemy zbyt wielu zmian. Procesor ten składa się z ośmiu rdzeni. Dwa mocniejsze to rdzenie Cortex-A75 o taktowaniu do 2,2 Ghz na rdzeniu, a pozostałe to Cortex-A55 o tatkowaniu do 2,0 GHz na rdzeniu. Dodatkowo MediaTek Helio P95 otrzymał układ graficzny PowerVR GM9446. Według tajwańskiego producenta wykorzystanie tej grafiki ma zapewnić użytkownikowi lepszą wydajność w grach o około 10%. To jednak nie jedyna dobra wiadomość dla fanów mobilnego gamingu. Nie zabrakło także systemu HyperEngine, który ma poprawiać wygląd gier oraz dbać o zachowanie odpowiedniej ilości klatek.

MediaTek prezentuje światu nowy procesor mobilny. Poznajcie Helio P95!

MediaTek Helio P95 obsługuje do 8 GB RAM-u LPDDR4X oraz pamięć UFS 2.1. I tak naprawdę to już pokazuje, że jest to procesor stworzony dla średniaków, a nie mocniejszych smartfonów. Nowa jednostka w portfolio tajwańskiego producenta obsługuje pojedynczy aparat 64 Mpix lub podwójną kamerę 24 Mpix oraz 16 Mpix. Nie zabrakło także obsługi RAW czy sztucznej inteligencji, która ma znacząco poprawić jakość wykonywanych zdjęć. Procesor ten może pracować z wyświetlaczami o maksymalnej rozdzielczości 2520 x 1080 oraz proporcjach 21:9.

Zobacz także: Samsung rozpoczyna masową produkcję pamięci RAM LPDDR5 16 GB

W kwestii łączności MediaTek Helio P95 obsługuje LTE Cat. 12 w pobieraniu plików oraz Cat. 13 w przesyłaniu, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, VoLTE czy Dual SIM. Żaden z producentów póki co nie zapowiedział smartfona wykorzystującego nową jednostkę tajwańskiego producenta. Niemniej jednak bez wątpienia już niedługo na rynku pojawią się pierwsze sprzęty pracujące pod kontrolą MediaTeka Helio P95. I zapewne dopiero wtedy będziemy w stanie stwierdzić czy jednostka ta jest w stanie zaoferować nam odpowiednią wydajność oraz kulturę pracy.

Co myślicie o MediaTek Helio P95? Czekacie na pierwsze smartfony z tą jednostką? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!