MediaTek zaprezentował nowe procesory dedykowane Chromebookom. Są naprawdę świetne!

MediaTek zaprezentował nowe procesory dedykowane Chromebookom. Są naprawdę świetne!

Kilka lat temu producenci chętnie wypuszczali Chromebooki z procesorami ARM. Niestety, przerzucili się na x86 i tak pozostało na długie lata. Teraz jednak ten trend znowu się zmienia i firmy chętnie wracają do architektury ARM, czego przykładem może być chociażby HP Chromebook 11a. MediaTek jednak idzie o krok dalej i prezentuje flagowe procesory dedykowane laptopom z Chrome OS!

MediaTek prezentuje procesory dedykowane Chromebookom

Pierwszym z nowych procesorów jest MediaTek MT8192 wykonany w 7 nm procesie technologicznym i ma być wykorzystywany w średniopółkowych sprzętach. Zaoferuje on osiem rdzeni (4 x Cortex A-76, 4 x Cortex A-55) oraz układ graficzny Mali-G57, obsługę RAM LPDDR4x oraz pamięć UFS 2.1. Nie zabraknie wsparcia dla wyświetlaczy 1440p/60Hz oraz 1080p/120Hz, a także obsługi dwóch monitorów na raz.

Kolejnym układem jest MediaTek MT8195 wykonany w 6 nm procesie technologicznym oferujący również osiem rdzeni (4 x Cortex-A78 oraz 4 x Cortex-A55) oraz grafikę Mali-G57. Nie zabrakło APU 3.0, obsługi RAM LPDDR4x oraz do 3 monitorów w tym samym momencie. Obydwa procesory mają obsłużyć dekodowanie 4K HDR PCI-E 3. generacji oraz USB 3.2 1. generacji.

Warto przeczytać: To właśnie MediaTek stworzy pierwszy procesor 6 nm dla Chromebooków

Producent zapewnia, że Chromebooki z jego procesorami będą mogły być smukłe, lekkie i oferujące długi czas pracy na baterii. Mało tego, ogromny zapas mocy obliczeniowych ma pozwolić na wymagające zadania. MediaTek dodaje, że sprzęty z procesorem MT8192 zadebiutują już w II kwartale 2021 roku, natomiast z układem MT8195 nieco później, jednak nie wiemy kiedy dokładnie.

Co myślicie o nowych procesorach? Czy uważacie, że MediaTek ma szansę na zdobycie tego rynku? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!