To właśnie MediaTek stworzy pierwszy procesor 6 nm dla Chromebooków

Chrome OS

Chromebooki stają się coraz popularniejszymi sprzętami, a więc nic dziwnego, że producenci chcą w nich implementować coraz to lepsze podzespoły. Jak się okazuje, MediaTek pracuje nad kompletnie nowym procesorem, który przegoni konkurencję!

MediaTek MT8195, czyli procesor 6 nm dla Chromebooków

Producent procesorów MediaTek trafnie zauważył spory wzrost zainteresowania laptopami z Chrome OS na pokładzie i zamierza przygotować petardę. Jest nią MT8195, czyli pierwszy procesor dla Chromebooków, który został wykonany w 6nm procesie technologicznym. Według producenta chipset ten ma być podobny do tych, które zobaczymy w przyszłych laptopach z logo Apple. Czy tak będzie? Raczej wątpię, bowiem to właśnie amerykański gigant potrafi wyciągnąć jak najwięcej z architektury ARM.

Warto przeczytać: Acer Chromebook 714, czyli Chrome OS w wersji premium [RECENZJA]

Mediatek MT8195 może nie będzie ogromnym skokiem wydajnościowym, jednak zdecydowanie powinien być energooszczędny. Mało tego, nowy chip ma oferować łączność 5G, WiFi 6 oraz funkcje związane z SI. MT8195 może być sporą szansą dla producenta na zyskanie sporej popularności w świecie Chrome OS, tym bardziej, że ceny Chromebooków z procesorami MediaTek na pokładzie są dosyć tanie.

Warto zobaczyć: Chrome OS uruchomi aplikacje z Windowsa, ale w kompletnie inny sposób niż się spodziewaliśmy

Korzystałem już z kilku Chromebooków i mogę przyznać, że to właśnie nie moce obliczeniowe są w nich najważniejsze. Testując Acer Chromebook 714 z procesorem Intel I3-8130U miałem wrażenie, że korzystam z komputera wartego kilkanaście tysięcy, a w rzeczywistości “siedział” w nim dosyć budżetowy układ. MediaTek ze swoimi procesorami ARM może dać nam wiele dobrego w świecie Chromebooków, wystarczy, że ich układy będą wystarczająco wydajne i energooszczędne.

Korzystacie z Chrome OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!