Jak się okazuje, Wojsko Polskie opracowało własny komunikator internetowy. Polacy jednak nie wymyślali koła na nowo i Merkury 2.0 bazuje na sprawdzonym i trafnym rozwiązaniu.
Merkury 2.0 to nowy komunikator internetowy Wojska Polskiego
Dedykowany System Informatyczny Merkury 2.0 to komunikator internetowy stworzony na potrzeby naszego wojska. Jego celem jest:
- wymiana komunikatów tekstowych, audio oraz wideo pomiędzy wybranymi użytkownikami,
- wymiana informacji w ramach czatu grupowego, konferencji głosowych oraz wideokonferencji,
- wymiana wybranych plików w ramach wspomnianych mechanizmów komunikacji,
- udostępnianie ekranu w ramach prowadzenia komunikacji wideo,
- filtrowanie możliwości wyboru odbiorców na bazie zdefiniowanych reguł,
- wyświetlanie powiadomień typu „push” dotyczących komunikacji na urządzeniach końcowych użytkowników.
Brzmi jak typowy komunikator typu Microsoft Teams, Facebook Messenger czy Telegram. I co ciekawe, DSI Merkury 2.0 jest przez Wojsko Polskie jasno opisywany jako bezpieczna alternatywa dla komercyjnych rozwiązań. Warto dodać, że Merkury 2.0 nie jest aplikacją zbudowaną od podstaw, a bazuje na sprawdzonym i bardzo chwalonym protokole Matrix.
Entuzjaści self-hostingu (i nie tylko) zapewne znają protokół Matrix, bowiem możemy z łatwością zainstalować aplikację bazującą na tym protokole na swoim własnym serwerze i rozmawiać z innymi użytkownikami jednocześnie przechowując dane w bezpiecznym miejscu – u siebie w domu.
Matrix pozwala na szyfrowanie komunikacji za pomocą metody End-to-End, czyli podobnie jak Signal czy Telegram w “bezpiecznych czatach”. Warto dodać, że wymiana informacji odbywa się za pośrednictwem infrastruktury teleinformatycznej resortu obrony narodowej, co – według oficjalnego komunikatu – skutecznie niweluje możliwość podsłuchu i wycieku danych.
Zasady bezpieczeństwa zostały opisane w poniższych punktach.
- szyfrowania typu „end-to-end” (E2E) poprzez zabezpieczone medium transmisyjne protokołem TLS (HTTPS) w czasie wymiany komunikatów,
- uwierzytelnianie użytkowników przy pomocy centralnych mechanizmów Sytemu Teleinformatycznego,
- zablokowanie możliwości wykonywania zrzutów ekranu bądź przekazanie informacji o przeprowadzeniu takiej operacji dla pozostałych członków rozmowy,
- autoryzację nowych urządzeń użytkowników przez dostępem do komunikacji przy pomocy Two-Factor Authentication (2FA).
Projekt DSI MERKURY 2.0 został podzielony na 3 etapy, gdzie pierwszy to wdrożenie prototypu i opracowanie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych. W etapie 2 przystąpiono do wdrożenia planowanego systemu. Etap 3 to natomiast testy nowego produktu.
Z komunikatora żołnierze mogą korzystać na urządzeniach z Androidem i iOS, a także na komputerach z użyciem aplikacji webowej.
Źródło: Wojsko Polskie
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!