Wojsko Polskie stworzyło własny komunikator Merkury 2.0. Jest ciekawy

(fot. Fabryka Broni "Łucznik")
(fot. Fabryka Broni “Łucznik”)

Jak się okazuje, Wojsko Polskie opracowało własny komunikator internetowy. Polacy jednak nie wymyślali koła na nowo i Merkury 2.0 bazuje na sprawdzonym i trafnym rozwiązaniu.

Merkury 2.0 to nowy komunikator internetowy Wojska Polskiego

Dedykowany System Informatyczny Merkury 2.0 to komunikator internetowy stworzony na potrzeby naszego wojska. Jego celem jest:

  • wymiana komunikatów tekstowych, audio oraz wideo pomiędzy wybranymi użytkownikami,
  • wymiana informacji w ramach czatu grupowego, konferencji głosowych oraz wideokonferencji,
  • wymiana wybranych plików w ramach wspomnianych mechanizmów komunikacji,
  • udostępnianie ekranu w ramach prowadzenia komunikacji wideo,
  • filtrowanie możliwości wyboru odbiorców na bazie zdefiniowanych reguł,
  • wyświetlanie powiadomień typu „push” dotyczących komunikacji na urządzeniach końcowych użytkowników.

Brzmi jak typowy komunikator typu Microsoft Teams, Facebook Messenger czy Telegram. I co ciekawe, DSI Merkury 2.0 jest przez Wojsko Polskie jasno opisywany jako bezpieczna alternatywa dla komercyjnych rozwiązań. Warto dodać, że Merkury 2.0 nie jest aplikacją zbudowaną od podstaw, a bazuje na sprawdzonym i bardzo chwalonym protokole Matrix.

Merkury 2.0
Merkury 2.0

Entuzjaści self-hostingu (i nie tylko) zapewne znają protokół Matrix, bowiem możemy z łatwością zainstalować aplikację bazującą na tym protokole na swoim własnym serwerze i rozmawiać z innymi użytkownikami jednocześnie przechowując dane w bezpiecznym miejscu – u siebie w domu.

Matrix pozwala na szyfrowanie komunikacji za pomocą metody End-to-End, czyli podobnie jak Signal czy Telegram w “bezpiecznych czatach”. Warto dodać, że wymiana informacji odbywa się za pośrednictwem infrastruktury teleinformatycznej resortu obrony narodowej, co – według oficjalnego komunikatu – skutecznie niweluje możliwość podsłuchu i wycieku danych.

Zasady bezpieczeństwa zostały opisane w poniższych punktach.

  • szyfrowania typu „end-to-end” (E2E) poprzez zabezpieczone medium transmisyjne protokołem TLS (HTTPS) w czasie wymiany komunikatów,
  • uwierzytelnianie użytkowników przy pomocy centralnych mechanizmów Sytemu Teleinformatycznego,
  • zablokowanie możliwości wykonywania zrzutów ekranu bądź przekazanie informacji o przeprowadzeniu takiej operacji dla pozostałych członków rozmowy,
  • autoryzację nowych urządzeń użytkowników przez dostępem do komunikacji przy pomocy Two-Factor Authentication (2FA).

Projekt DSI MERKURY 2.0 został podzielony na 3 etapy, gdzie pierwszy to wdrożenie prototypu i opracowanie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych. W etapie 2 przystąpiono do wdrożenia planowanego systemu. Etap 3 to natomiast testy nowego produktu.

Z komunikatora żołnierze mogą korzystać na urządzeniach z Androidem i iOS, a także na komputerach z użyciem aplikacji webowej.

Źródło: Wojsko Polskie

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!