Miarka się przebrała. Huawei pozywa Stany Zjednoczone!

huawei oskarża usa

Ostatnie miesiące nie były łatwym okresem dla firmy Huawei. Liczne pozwy ze strony Stanów Zjednoczonych, podejrzenia o szpiegostwo i kolejne kraje, które wycofywały się z współpracy z chińskim gigantem. Producent z Państwa Środka postanowił wziąć jednak sprawy w swoje ręce!

Huawei vs USA

Huawei złożył dziś skargę do amerykańskiego sądu federalnego. Wszystko za sprawą artykułu 899 NDAA z 2019 roku czyli ustawy o budżecie obronnym Stanów Zjednoczonych. To właśnie w niej znalazł się zakaz nabywania sprzętu i sług firmy Huawei poprzez wszystkie agencje rządowe USA. To jednak jeszcze nie wszystko. Ustawa ta mówi także, że nawet w sytuacji gdy osoby trzecie podpiszą z chińskim gigantem jakąkolwiek umowę to będzie to oznaczało natychmiastowy zakaz dotacji rządowych czy jakichkolwiek pożyczek. Wszystko miałoby się odbywać bez jakichkolwiek spraw w sądzie.

Miarka się przebrała. Huawei pozywa Stany Zjednoczone!

Według Huawei ustawa ta jest całkowicie niezgodna z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Producent z Państwa Środka żąda uczciwego procesu, wynikiem którego będzie zmiana w ustawie i zniesienie zakazu zakupu sprzętu czy technologii opracowanej przez Huawei. Według chińskiej firmy artykuł 899 NDAA powstał tylko po to by zablokować wprowadzenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań takich jak 5G do USA. Oczywiście nową infrastrukturę sieci mogą zbudować także amerykańskie firmy, ale wiąże się to nie tylko z ogromnymi opóźnieniami, ponieważ te są daleko w tyle za Huawei, jak i z wzrostem kosztów całej inwestycji, według szacunków producenta z Państwa Środka, o jakieś 15-40%.

Zobacz też: Huawei VS USA – moda na sukces odcinek 8273

Huawei chce zrobić wszystko aby udowodnić rządowi Stanów Zjednoczonych, że nie zagraża w jakimkolwiek stopniu bezpieczeństwu narodowemu, a ich technologie nie mają jakichkolwiek powiązań z agencjami wywiadowczymi Chin czy tamtejszym rządem. Jednocześnie Song Liuping, Chief Legal Officer w Huawei, zaznaczył, że USA nie mają dowodów potwierdzających rzekome naruszenia bezpieczeństwa, łamanie prawa czy szpiegostwo zwykłych użytkowników.

Chińscy producenci o krok milowy przed konkurencją

Tak jak urządzenia chińskich firm można kochać lub nienawidzić tak jedno trzeba im przyznać – to właśnie producenci z Państwa Środka rozwijają się w niesamowicie szybkim tempie i udowadniają swoją wartośćcoraz to nowymi, niedostępnymi wcześniej technologiami. Szczególnie duża różnica w rozwoju widoczna jest w przypadku technologii 5G. Sam prezydent Stanów Zjednoczonych przyznał, że amerykańskie firmy powinny zrobić wszystko by nadgonić azjatycką konkurencję w kwestii nowej infrastruktury sieci. Jednak patrząc obiektywnie może nie być to takie proste. Czy Huawei uda się przekonać amerykański sąd, że ich technologia nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla bezpieczeństwa? Tego powinniśmy dowiedzieć się już niedługo!

Warto przeczytać: Możliwe, że USA zmieni swoje nastawienie na chińską technologię!

huawei 5g 2

Co myślicie o skarze złożonej przez Huawei? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!