Microsoft rezygnuje z Windowsa i rekomenduje Linuxa. Nie, to nie żarty

microsoft loves linux

Ostatnie kilka dni to czas ogromnej popularności Linuxa – głównie za sprawą konsoli Steam Deck, która pracuje w oparciu właśnie o system SteamOS bazującym na Arch Linux. Wyższość Linuxa uznać musiał również Microsoft, który rezygnuje z Windowsa w programie SQL Server on Windows Containers.

Microsoft zawiesza program SQL Server on Windows Containers Beta. W zamian rekomenduje używanie Linuxa

W 2017 roku Microsoft wystartował z programem SQL Server on Windows Containers Beta, który pozwalał programistom na łączenie się z instancjami SQL Server z wnętrza tego samego kontenera lub poza nim. Korzyści były ogromne – chociażby ułatwienie konfiguracji czy testów, a także izolacja aplikacji i łatwe nimi zarządzanie. Niestety, Microsoft musi ten program zakończyć.

Microsoft właśnie ogłosił, że musi z SQL Server on Windows Containers zrezygnować “z powodu wyzwań ekosystemowych i wzorców użytkowych”. Prawdopodobnie jednak program po prostu nie cieszył się ogromną liczbą użytkowników, a do tego nigdy nawet nie wyszedł z Bety, co nie jest zbyt dobrą cechą w środowisku firmowym. Co Microsoft oferuje w zamian? Skorzystanie z podobnego systemu, jednak bazującego na Linuxie, dokładnie z SQL Server on Linux Containers. Program ten jest już wykorzystywany w środowiskach produkcyjnych (w odróżnieniu od windowsowego odpowiednika).

Microsoft Windows Linux

Repozytoria z SQL Server Express i Developer for Windows Containers Docker zostaną wkrótce usunięte.

Źródło: neowin.net

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!