Ministerstwo Finansów pomoże Ci zarządzać domowym budżetem. Posłuży temu aplikacja e-Paragony

e-paragony

Ministerstwo Finansów właśnie pokazało aplikację e-Paragony. Ma ona pomóc obywatelom w zarządzaniu swoim domowym budżetem. Póki co, oferuje ona tylko ułamek docelowego potencjału.

e-Paragony, czyli zarządzaj swoim domowym budżetem z Ministerstwem Finansów

Nowa aplikacja jest już dostępna zarówno w Sklepie Google Play, jak i App Store. e-Paragony przede wszystkim ma pomóc w zarządzaniu i analizowaniu swoich wydatków, które możemy łączyć z dowodem zakupu. Póki co jednak, zdjęcia paragonów można dodać tylko jako obrazki wprost z galerii telefonu.

Jak jednak informuje Ministerstwo Finansów, docelowo funkcja ta zostanie znacznie poprawiona. Paragony mają być bezpośrednio pobierane z kasy fiskalnej. Niestety, nie wiemy jak ten proces ma wyglądać. Co ciekawe, już teraz aplikacja wykazuje wiele ciekawych funkcji, obok których ciężko przejść obojętnie.

Przede wszystkim możemy wygodnie zgłosić nieprawidłowości -to znaczy donieść na właściciela, usługodawcę, jeśli nie otrzymaliśmy paragonu lub podejrzewamy, że dostaliśmy fałszywy. Paragon można również sprawdzać za pomocą kodów QR generowanych przez tak zwaną kasę wirtualną czy ten został wystawiony przez kasę zarejestrowaną w bazie administracji skarbowej.

e-paragony
(fot. Ministerstwo Finansów)

Aplikacja również pokazuje wydatki w formie statystyk, co ułatwia analizę i kontrolę. Użytkownik będzie mógł również uzupełnić informacje dotyczące gwarancji na zakupiony produkt. A co z bezpieczeństwem? Od strony klienta możemy dostęp do programu zabezpieczyć kodem PIN i hasłem. Jest również opcja skorzystania z biometrii. A jak wypada prywatność?

Ministerstwo Finansów deklaruje, że aplikacje jest anonimowa i nie przekazuje żadnych danych do Urzędu Skarbowego. Wpisywane dane mają być zapisywane tylko w pamięci telefonu z opcją trzymania ich w chmurze. Przydałoby się, aby tak wrażliwa aplikacja była jednak oparta o zasady Open Source. Bez tego wiele osób może się tego programu nieco obawiać.

Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które ustawisz podczas aktywacji. Możesz też skorzystać z ustawień biometrycznych, jeśli masz je w smartfonie. Aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o twojej aktywności. Wszystkie informacje są zapisywane tylko w twoim urządzeniu, z możliwością utrzymywania ich w chmurze.

Ministerstwo Finansów

Aplikację e-Paragony pobierzesz na Androida >>stąd<<, a na iOS >>stąd<<.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Cashless

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!