Mission Center i Task Manager w Windows 11 – widzisz jakąś różnicę?

MIssion Center
MIssion Center

Domyślna aplikacja z interfejsem graficznym do monitorowania zużycia zasobów w GNOME jest już nieco przestarzała. Jak się okazuje, trwają pracę nad nową o nazwie Mission Center. Ta przypomina… Menedżer Zadań z Windowsa 11.

Mission Center wygląda jak Task Manager w Windows 11

Aktualnie oferowany monitor zasobów w systemach z GNOME jest dosyć przestarzały, nie wykorzystuje nawet LibAdwaita. Choć aplikacja ma ładne wykresy i jest przydatna, to jednak oczekujemy, że zostanie zastąpiona (ja sam jednak wolę btop). Dobrą alternatywą może być Mision Center, czyli aplikacja, która oferuje podobne funkcje, ale jest napisana w nowych technologiach.

Monitor zasobów GNOME i Mission Center
Monitor zasobów GNOME i Mission Center

Za pomocą Mission Center podejrzymy użycie CPU, pamięci RAM, dysków, połączenia sieciowego, a także sprawdzimy nazwy niektórych podzespołów. Odczytanie użycia GPU także jest możliwe, ale tylko na kartach AMD i NVIDIA. Użytkownicy Intela muszą obejść się ze smakiem.

Monitor zasobów GNOME i Mission Center
Monitor zasobów GNOME i Mission Center

Możliwym jest też wylistowanie uruchomionych aplikacji i usług, ale u mnie to nie działa (pomimo, że nawet zwiększyłem uprawnienia). Z tego co mi wiadomo, póki co, nie da się z poziomu Mission Center “ubijać” uruchomione aplikacje.

Mission Center
Mission Center

Nie ma co kłamać, aplikacja wygląda niemalże tak samo jak Task Manager w Windowsie 11, ale produkt Microsoftu ma aktualnie o wiele więcej funkcji. Jednakże Mission Center jest na wczesnym poziomie rozwoju, więc pewnie kolejne funkcje będą dodawane.

Pobierz Mission Center z Flathub

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!