MIT kończy współpracę z Huawei i ZTE. Kolejny krok w walce USA z Chinami?

huawei usa

Wydawać by się mogło, że spór pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a chińskimi firmami zakończył się na dobre. Nic bardziej mylnego. Rząd USA wywiera nacisk na kolejne amerykańskie instytucje, aby te zaprzestały współpracy z Huawei oraz ZTE.

MIT zakończyło współpracę z Chińczykami

MIT to tak naprawdę Massachusetts Institute of Technology czyli jedna z najlepszych wyższych uczelni technicznych w Stanach Zjednoczonych. Uczelnia ta od dłuższego czasu wykorzystywała sprzęt firm Huawei oraz ZTE w produkcji swoich prototypowych urządzeń sieciowych. Rząd USA od dłuższego czasu stara się zablokować sprzedaż urządzeń oraz wywrzeć wpływ na instytucje państwowe, aby te całkowicie zerwały współpracę z Chińczykami. Już wcześniej zakazano używać urządzeń ZTE i Huawei w agencjach rządowych czy wojskowych.

zte logo

Massachusetts Institute of Technology miał tak naprawdę dwa wyjścia. Uczelnia mogła nadal wykorzystywać sprzęt ZTE i Huawei w swoich urządzeniach i badaniach, ale wtedy całkowicie straciłaby dofinansowania amerykańskiego rządu lub zachować pieniądze, ale zerwać wszystkie kontakty z Chińczykami. Decyzja nie była trudna. Rząd Stanów Zjednoczonych wyjaśnia, że powodem tak ostrych kroków są działania przede wszystkim firmy Huawei, które niejednokrotnie naruszała prawo patentowe i sankcje na terenie USA. Oczywiście procesy nadal się toczą i nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy giganci z Państwa Środka są winni stawianym zarzutom czy też nie, ale mam wrażenie, że rząd Stanów Zjednoczonych już postawił własny wyrok.

Zobacz też: Huawei jest gotowy na wprowadzenie 5G. Pozostaje czekać na lokalne regulacje!

Niemniej jednak to właśnie Huawei jest jedną z najbardziej, jak nie najbardziej, rozwiniętą firmą zajmującą się urządzeniami sieciowymi. Odcięcie MIT od ich technologii może sprawić, że badania nie będą tak owocne i najzwyczajniej w świecie będą trwać zdecydowanie dłużej. Czy to oznacza, że konflikt Chin z USA jeszcze się zaostrzy? Czas pokaże. Miejmy nadzieję, że rząd Stanów Zjednoczonych w końcu dojdzie do porozumienia z producentami z Państwa Środka.

Co myślicie o decyzji amerykańskiego MIT? Zapraszamy do dyskusji!

Dodaj komentarz
Total
3
Share