mojeID czyli usługa służąca do zdalnego potwierdzania tożsamości wystartowała

mojeID czyli usługa służąca do zdalnego potwierdzania tożsamości wystartowała

Usługa mojeID została opracowana przez Krajową Izbę rozliczeniową we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Rozwiązanie to pozwala na potwierdzenie tożsamości użytkownika podczas korzystania z wielu usług online. 

mojeID czyli wygoda i bezpieczeństwo

Oczywiście na tę chwilę mojeID nie jest wspierane przez wszystkie możliwe usługi online. W pierwszej kolejności wsparcie dla e-Tożsamości wprowadziło PGNiG Obrót Detaliczny. Czym zatem jest e-Tożsamość? Jest to tak naprawdę cyfrowy odpowiednik naszego dokumentu tożsamości. Oczywiście wyrobienie cyfrowego dowodu jest całkowicie bezpłatne. Tym samym korzystając z mojeID nie będziemy musieli udawać się osobiście do placówki firmy lub zamawiać kuriera w celu podpisania umowy.

Jako największy bank w kraju i lider w dziedzinie innowacji wdrożyliśmy kolejny produkt podnoszący poziom cyfryzacji społeczeństwa. mojeID zapewnia wygodny dostęp do usług online kilku milionom naszych klientów internetowych – mówi Adam Marciniak, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego. – Nie ma rozwoju cyfrowych usług komercyjnych i publicznych bez cyfrowej tożsamości. Z mojeID identyfikacja przebiega sprawnie i bezpiecznie. Wykorzystanie danych potwierdzających tożsamość – analogicznych, jak w bankowości elektronicznej – to bardzo duża wygoda dla internautów – dodaje Adam Marciniak.

e-Tożsamość wydawana jest użytkownikowi przez bank. Osoby posiadające konto w PKO BP od teraz będą mogły popisać umowę na dostarczanie gazu przez PGNiG bez wychodzenia z domu. W momencie gdy będziemy chcieli zawrzeć umowę przez internetowe biuro obsługi klienta PGNiG zostaniemy przekierowani na stronę iPKO, na której będziemy musieli zalogować się na swoje konto jednocześnie potwierdzając tożsamość.

Zobacz także: Dowód rejestracyjny i OC w smartfonie jako mPojazd w aplikacji mObywatel

W praktyce mojeID jest tak naprawdę odpowiednikiem rządowego Profilu Zaufanego. Profil Zaufany pozwala nam jednak jedynie na potwierdzenie tożsamości w urzędach, a e-Tożsamość ma z czasem być wspierana przez coraz to więcej firm świadczących usługi komercyjne. Bez wątpienia rozwiązanie to może przypaść do gustu klientom, przede wszystkim przez wygodę, którą oferuje.

Co myślicie o usłudze mojeID? Czy waszym zdaniem cyfrowe odpowiedniki dokumentów tożsamości mają sens? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!