Dowód rejestracyjny i OC w smartfonie jako mPojazd w aplikacji mObywatel

mPojazd mObywatel
mPrawoJ

Niedawno informowaliśmy o możliwości odbioru paczki na poczcie bez pokazywania fizycznego dowodu. To dzięki aplikacji mObywatel, która dostała aktualizację i została poszerzona o nową, przydatną funkcję. Poznajcie mPojazd!

Czym jest mPojazd?

To kolejna, przydatna funkcja w aplikacji mObywatel, po opisywanej przez nas mTożsamości. Dzięki niej mamy w smartfonie dostęp do danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC oraz karcie pojazdu. Korzystać z tej usługi mogą tylko właściciele, bądź współwłaściciele pojazdów wpisanych do CEP (Centralnej Ewidencji Pojazdów). Mogą być to posiadacze nie tylko samochodów, ale też np. motocykli. Niestety, w mPojazd nie zobaczymy nic o autach firmowych, czy też wziętych w leasing, usługa działa tylko dla pojazdów prywatnych. Aplikacja posiada także funkcje udostępnienia danych w postaci kodu QR.

mpojazd

Zobacz też: Premier Morawiecki rozmawiał z Elonem Muskiem. Tesla Gigafactory w Polsce?!

Jakie informacje nt. pojazdu zobaczymy w aplikacji mObywatel?

Będą to informacje o ubezpieczeniu OC, takie jak: nazwa ubezpieczyciela, wariant, seria i numer polisy, a także okres ważności. Aplikacja, korzystając z tych danych, będzie również przypominać nam o odnowieniu obowiązkowego świadczenia. mPojazd przyśle nam powiadomienie 30 dni przed końcem polisy, dzięki czemu przypomni o jej odnowieniu.

Mercedes A class
Mercedes klasy A fot. Merdeces

Oprócz tego będzie można podejrzeć podstawowe informacje o naszym pojeździe: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN oraz termin ostatniego badania technicznego. Tu również aplikacja oferuje wysyłanie nam powiadomień, tym razem na temat ważności przeglądu. Również 30 dni przed terminem, tak jak poprzednio.

Zobacz też: Jaguar rozda kryptowaluty, tania Tesla i autobus Siemens – Moto skROOT

Funkcje te są dostępne po wykonaniu aktualizacji. Jest ona dostępna w sklepie Google Play. Póki co użytkownicy sprzętu Apple nie mają tego udogodnienia. Oczywiście by korzystać nie tylko z mPojazd, ale też z pozostałych funkcji aplikacji mObywatel, musimy posiadać Profil Zaufany. Możemy go np. założyć w banku. Bez tego nie skorzystamy z dobrodziejstw rządowej aplikacji. Warto dodać, że teraz nie potrzebujemy na co dzień dowodu rejestracyjnego i polisy OC naszego auta przy kontroli Policji. Służba ma dostęp do tych danych prosto z CEP. Dokumenty te przydadzą się jednak w przypadku kolizji drogowej, właśnie tu z pomocą przychodzi aplikacja od rządu. Można rzec, że to kolejny krok w stronę rezygnacji z portfela. Kolejna rzecz dostępna w telefonie!

Korzystacie z aplikacji mObywatel? Macie już najnowszą aktualizację? Napiszcie w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!