Paint w Windowsie 11 nareszcie z trybem dark mode

Microsoft Paint z ciemnym motywem otwarty na pasku zadań w Windowsie 11 23H2

O tym, że kultowy Microsoft Paint ma nareszcie otrzymać dark mode mówiono już w sierpniu 2021 roku, jeszcze przed oficjalną premierą systemu Windows 11. Co prawda Paint z Windowsa 11 został wyraźnie odświeżony względem starszych wydań, lecz na premierę tego ciemnego motywu wciąż brakowało. W międzyczasie pojawiały się aktualizacje aplikacji, niestety jednak żadna z nich nie wprowadziła ciemnego motywu.

Dark mode

Oczekiwany od dawna dark mode nareszcie trafił do systemu. Stał się on dostępny wczoraj (01.06.2023), choć wciąż jeszcze nie dla każdego, bowiem jego dostępność ogranicza się na razie do członków programu Windows Insider w kanale Canary lub Dev. Tak się składa, że od blisko 2 lat jestem członkiem programu Windows Insider i obecnie mój system jest w kanale Canary, dzięki czemu najnowszy Paint w wersji 11.2304.17.0 jest dla mnie dostępny, a prezentuje się on tak:

Microsoft Paint z ciemnym motywem w Windowsie 11 23H2
Microsoft Paint z ciemnym motywem w Windowsie 11 23H2

Podobnie jak wszystkie inne aplikacje systemu Windows 11 z ciemnym motywem, motyw w Paincie domyślnie śledzi ustawienie motywu naszego systemu. Możemy oczywiście zmienić to w całkiem nowej sekcji ustawień aplikacji i ustawić jasny lub ciemny motyw niezależnie od tego jaki motyw ustawiony jest obecnie w naszym systemie.

Drobne usprawnienia

Miło widzieć, że gigant z Redmond postarał się o coś więcej niż sam dark mode dla starego dobrego Painta. Nowa wersja aplikacji otrzymała kilka drobnych zmian. W śród nich znajduję się lepsza obsługa skrótów klawiszowych z wykorzystaniem przycisku Alt.

Mamy również ulepszony zoom. Pojawiło się rozwijane menu z wieloma wartościami zoomu do wyboru. Miłym dla oka dodatkiem jest brak nagłego przeskakiwania z góry narzuconych wartości zoomu. Teraz mamy do dyspozycji szerokie spektrum wartości zbliżenia, które dostosowujemy suwakiem bądź wpisujemy z klawiatury (z dokładnością do 1 miejsca po przecinku) w polu tekstowym. Przydatną drobnostką jest także umiejscowiony na lewo od listy doboru wartości zoomu przycisk Fit to screen. Przycisk sam dobiera wielkość naszego płótna, tak aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, ale nie wychodzić poza obszar okna programu.

Kiedy będzie dostępny dla mnie?

Jak już wspomniałem wcześniej, nowy Microsoft Paint w wersji 11.2304.17.0 dostępny jest na razie dla kanału Canary oraz Dev w programie Windows Insider. Trudno powiedzieć kiedy będzie dostępny dla użytkowników stabilnej wersji systemu. Tydzień przed wczorajszym wprowadzeniem nowego Painta (25.05.2023) trafiła do mnie aktualizacja systemu Windows 11. Był to build 25375.1 (zn_release) przeznaczony dla kanału Canary programu Windows Insider. Dziś jednak zauważyłem, że jest to pierwszy build testowy, który oznaczony jest jako wersja 23H2. Stąd moje przypuszczenia, że dark mode może trafić do Painta dopiero w stabilnym wydaniu Windows 11 23H2, które prawdopodobnie ukaże się jesienią 2023 roku, podobnie jak miało to miejsce w przypadku obecnej wersji 22H2.

Źródło: Windows Blogs, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!