Windows 11 2022 Update (22H2) oficjalnie dostępny!

Windows 11 2022 Update - 22H2 - ikona Asystenta Instalacji

Od czasu premiery systemu Windows 10 w 2015 roku, gigant z Redmond stara się dostarczać nam co roku garść nowych funkcji i udogodnień. Przychodzą one do nas w aktualizacjach funkcji, tzw. Feature Updates. Pojawiały się one raz, lub dwa razy w roku. Po niemal roku od premiery systemu Windows 11, która miała miejsce w październiku 2021, przyszedł czas na pierwszy Feature Update. Oto udostępniony wczoraj (20.09.2022) Windows 11 2022 Update – Znany również jako wersja 22H2.

Jak dokonać aktualizacji?

Możemy próbować szczęścia w usłudze Windows Update, jednak nie wszyscy użytkownicy otrzymują dostęp do aktualizacji od razu. Microsoft często udostępnia swoje duże aktualizacje stopniowo, aby mieć pewność, że nie sprawiają one problemów. Mój prywatny Lenovo Legion 5 2021 siedzi w kanale Dev programu Windows Insider, więc musiałem sięgnąć gdzie indziej. Testowany przeze mnie wcześniej HUAWEI MateBook D 16 2022 posiada stabilną wersję Windowsa 11, więc mogłem a nim przeprowadzić aktualizację. Niestety usługa Windows Update nie znalazła aktualizacji 22H2. Czy w takiej sytuacji pozostaje nam tylko czekać?

Windows 11 - Aktualizacja do wersji 22H2 dostępna przez Windows Update
Windows 11 – Aktualizacja do wersji 22H2 dostępna przez Windows Update (źródło: Windows Insider Blog)

Nie, nie musimy czekać na nowy Feature Update, wystarczy, że wybierzemy się na stronę Microsoftu i pobierzemy Asystenta instalacji systemu Windows 11. Również ze strony Microsoftu możemy pobrać gotowe obrazy ISO w najnowszej wersji oraz narzędzie do tworzenia nośnika instalacyjnego Windowsa 11. Głównym zastosowaniem Asystenta instalacji systemu Windows 11 jest aktualizacja systemu z Windowsa 10 do Windowsa 11, ale jak się okazuje wykonuje ono również aktualizację Windowsa 11 z wersji 21H2 (tej premierowej) do nowej 22H2. Dawniej Microsoft udostępniał dedykowane narzędzie do instalacji dużej aktualizacji funkcji, teraz połączył dwa w jedno.

Po pobraniu odpowiedniego narzędzia akceptujemy warunki licencyjne, następnie czekamy aż zakończy się pobieranie i instalacja. Kiedy narzędzie zakończy swoją pracę, poprosi nas o ponowne uruchomienie systemu. Wtedy system dokańcza robotę. Aby upewnić się, że Aktualizacja Windows 11 2022 Update (22H2) została poprawnie zainstalowana, możemy wejść do ustawień, dalej do: System > About. Tam w sekcji Windows specifications znajdziemy informację o wersji systemu. Można również za pomocą programu Run (Win + R) uruchomić okno z informacjami o systemie wpisując winver.

Co nowego?

Pierwsze co rzuci nam się w oczy po uruchomieniu zaktualizowanego systemu to nowa animacja bootowania. Kręcące się kropki zastąpione zostały kręcącą się linią zmieniającą długość. Niby nie wielki szczegół, ale cieszy. Szkoda, że nie zobaczymy go w zbyt wielu miejscach w systemie. Sporo elementów (w tym np. ekran logowania) wciąż wyposażone są w animację z kropkami.

Windows 11 2022 Update - 22H2 - Nowa animacja bootowania
Windows 11 2022 Update – 22H2 – Nowa animacja bootowania

HUAWEI MateBook D 16 2022 posiada czytnik linii papilarnych, dzięki czemu zauważyłem różnicę w ekranie logowania za pomocą funkcji Windows Hello. Animowana ikona odcisku palca nie była tu obecna przed aktualizacją!

Windows 11 2022 Update - 22H2 - Ikona odcisku palca w Windows Hello
Windows 11 2022 Update – 22H2 – Ikona odcisku palca w Windows Hello

Doczekaliśmy się przebudowanego Managera Zadań. Task Manager otrzymał UI pasujące do stylistyki Windowsa 11. Pojawiła się obsługa kolorów motywu systemowego oraz Dark Mode! Manager Zadań dostał nową funkcję, którą jest Efficiency Mode. Jej zadanie polega na ograniczaniu użycia zasobów wybranego przez nas procesu gdy zobaczymy, że ten mocno obciąża procesor. Opcja może być niedostępna w przypadku podstawowych usług systemowych, których ograniczenie mogłoby negatywnie wpłynąć na działanie systemu. Procesy, na których działa Efficiency Mode oznaczone są ikoną zielonych liści. Nową ikonę otrzymały również zawieszone procesy, takie procesy oznaczono ikoną pauzy.

Menu Start odzyskało pewne braki względem Windowsa 10. Teraz również w Windowsie 11 możemy tworzyć foldery dla aplikacji w Menu Start. Pewne zmiany dotknęły również sam pasek zadań. Niektórzy zauważą, że ikona lupy w funkcji Windows Search została obrócona względem wersji 21H2. Możemy teraz w końcu przenosić pliki do innych otwartych aplikacji metodą Drag & Drop na pasku zadań. To kolejny z braków premierowego Windowsa 11, taka funkcjonalność istniała już we wcześniejszych wersjach systemu.

Centrum Powiadomień otrzymały teraz podręczne skróty do funkcji Nie przeszkadzać, które wyciszy powiadomienia. Niżej znajdujący się kalendarz ma teraz pod sobą skrót do funkcji Focus, znanej wcześniej jako Focus Assist.

Windows 11 2022 Update - 22H2 - Kalendarz i Powiadomienia
Windows 11 2022 Update – 22H2 – Kalendarz i Powiadomienia

Mamy nareszcie odświeżony Notatnik, pojawiło się w nim wiele elementów UI pasujących do stylistyki systemu Windows 11. Ponadto pojawił się wyczekiwany Dark Mode!

Windows 11 2022 Update - 22H2 - Nowy notatnik z Dark Modem
Windows 11 2022 Update – 22H2 – Nowy notatnik z Dark Modem

Funkcja Snap Layouts była w Windowsie 11 od początku. Ograniczała się jednak ona do niewielkiego okna pojawiającego się po najechaniu kursorem na przycisk do maksymalizowania okna. Teraz możemy zauważyć, że przy próbie przenoszenia okna, w górnej części ekranu pojawia się belka. Najechanie na belkę wywołuje panel Snap Layouts, który pozwala w szybki sposób przydzielić pozycję okna wybranego programu.

Windows 11 2022 Update - 22H2 - Snap Layouts
Windows 11 2022 Update – 22H2 – Snapping Windows

Sporo frustracji doświadczyli użytkownicy szukający pewnych opcji w nowym menu kontekstowym Windowsa 11. Jedną z opcji tego menu jest otwarcie starego menu kontekstowego. Teraz możemy to przyspieszyć wciskając jednocześnie Shift + Prawy przycisk myszy. Kolejnym z nowych skrótów klawiszowych jest Ctrl + Shift + C, który pozwala na skopiowanie ścieżki do wybranego pliku czy folderu.

O krok bliżej w kierunku ujednolicenia interfejsu Windowsa 11 jesteśmy także w kwestii wskaźników jasności ekranu i głośności. Do tej pory w systemie znajdowały się te same wskaźniki, które znamy z Windowsa 10, a nawet z Windowsa 8.1.

Kilka zmian trafiło do Eksploratora Plików. Sekcja Szybkiego Dostępu została zmieniona na Home. Poza nazwą, jest i nowa ikona domku. Możemy też zauważyć, że podgląd zawartości folderu powrócił do ikon folderów. Obecna od lat funkcja w systemach Microsoftu nie pojawiła się na premierę w nowych ikonach folderu Windowsa 11, ale. A co z obiecanymi kartami niczym z przeglądarki? Niestety nie pojawią się one jeszcze teraz. Microsoft nie zdołał dostarczyć wszystkich planowanych funkcji na 20 września. Mają one trafić do systemu dopiero w październiku 2022 za sprawą aktualizacji nazwanych Moments.

Windows 11 2022 Update - 22H2 - Eksplorator plików bez kart
Windows 11 2022 Update – 22H2 – Eksplorator plików bez kart

To nie koniec! To co przedstawiłem to ledwie garstka z dziesiątek nowości i zmian, które trafiły do systemu po roku od premiery. Nowości jest dużo więcej, dlatego nie ma co zwlekać, aktualizujcie już teraz!

Źródło: Windows Blogs, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!