MX Linux 19.2 z KDE Plasma już jest! To będzie niezwykle popularny system operacyjny!

MX Linux 19.2 z KDE Plasma już jest! To będzie niezwykle popularny system operacyjny!

Od jakiegoś czasu niemalże wszystkie rankingi zdobywa „nowa” dystrybucja Linuxa kryjąca się pod nazwą MX Linux. Co ciekawe, system ten właśnie został opublikowany również w wersji z środowiskiem graficznym KDE Plasma. Wbrew pozorom, to może być przyszła najpopularniejsza dystrybucja Linuxa.

MX LINUX

MX Linux to system, który od jakiegoś czasu zdobywa ranking distrowatch, zajmując dumną pierwszą pozycję. Bazuje on bezpośrednio na Debianie (a nie jak wiele innych dystrybucji – na Ubuntu) i można pochwalić go za przede dwa ważne elementy – niezwykłą szybkość (dzięki optymalizacji i wykorzystaniu środowiska graficznego Xfce) oraz świetną stabilność (dzięki bazowaniu na Debianie). Jest to oczywiście darmowy system, a więc każdy z nas może go sobie zainstalować bez ponoszenia żadnych kosztów.

Warto przeczytać: Debian 10 Buster już jest! To jedna z najgłośniejszych linuksowych premier

MX Linux z KDE Plasma? To jest strzał w 10!

Domyślnie MX Linux wychodzi ze środowiskiem graficznym Xfce. Jednakże jakiś czas temu autorzy pochwalili się wynikami pracy i opublikowali MX Linux Beta wraz z KDE Plasma 5.14.5 (przypomnijmy: aktualnie najnowszą wersją jest 5.19). Jest to dosyć stara wersja KDE, jednakże zostało to tak zestawione w celach testowych. Oczywiście system nadal oferuje zalety MX Linuxa – chociażby stabilną bazę w postaci Debiana Buster i oczywiście narzędzia MX, takie jak antiX-live-usb-system czy program do kopii zapasowych.

MX Linux to niezwykle popularny system operacyjny chwalony za przede wszystkim stabilność. Niestety, niewielu użytkownikom spodobał się interfejs Xfce (choć według mnie Xfce jest przepiękne, szybkie i stabilne), który wygląda… klasycznie. KDE Plasma natomiast to środowisko, które jest bardzo konfigurowalne i nowoczesne.

mx linux
MX Linux z KDE Plasma (fot. 9to5linux)

Połączenie MX Linux z KDE Plasma sprawia, że otrzymujemy nie tylko stabilny i szybki system, ale przy tym niezwykle nowoczesny. Te rzeczy dają mi powody myśleć, że to właśnie MX Linux KDE Plasma Edition w przyszłości zostanie najpopularniejszym systemem operacyjnym bazującym na jądrze Linuxa. I wiecie co? Ja się z tego cieszę.

MX Linux z KDE Plasma możecie pobrać >>stąd<<.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!