Debian 10 Buster już jest! To jedna z najgłośniejszych linuksowych premier

Debian 10 Buster już jest! To jedna z najgłośniejszych linuksowych premier

Po dwóch latach fani Debiana w końcu doczekali się nowej odsłony swojego ulubionego systemu. Został on oznaczony jako Debian 10 Buster i już jest dostępny do pobrania.

Debian – stary, dobry dziadek

Nie znacie Debiana? Cóż, jakby to wytłumaczyć. Debian to system, który powstał w 1993 roku i można go nazwać dziadkiem/ojcem ogromnej liczby dzisiaj znanych nam dystrybucji. Przy opisie wielu ciekawych systemów posługuje się stwierdzeniem: OS ten bazuje na Ubuntu. No dobra, ale wiecie na czym bazuje to Ubuntu? Właśnie na Debianie.

Rozwój Debiana jest dosyć powolny, ale ma to dobre założenia. System ten jest po prostu super stabilny. Często, gdy ktoś szuka dla siebie dobrego, przede wszystkim zaufanego OS-a to wybiera właśnie Debiana.

Warto przeczytać: Linux Kernel 5.2 już jest! co nowego dodano?

Nową wersję tego systemu – Buster – można nazwać nudną. Wszak nie wprowadza ona jakichś ciekawostek, które mogłyby zainteresować ogromną rzeszę użytkowników. Jednak nazwanie tego nudnym ma tylko i wyłącznie pozytywny wydźwięk, bowiem bardzo dobrze wiemy, że Debian 10 Buster to system godny zaufania.

Co wprowadza Debian 10 Buster? Od razu po zainstalowaniu ma on środowisko GNOME w wersji 3.30, Linux Kernel 4.19.0-4, OpenJDK 11.0, Nodejs 10.15.2, a Python 2 został zastąpiony przez Python 3. Poza tym nie zabrakło wsparcia dla wielu płyt bazujących na ARM 64 oraz dla Secure-boot. Warto wspomnieć o tym, że Bash 5.0 jest używany od momentu zainstalowania systemu. Zmienił się również instalator OS-a, od teraz jest to przyjazny dla użytkownika Calameres.

Debian 10 Buster już jest! To jedna z najgłośniejszych linuksowych premier
Instalator systemu Debian 10 Buster

Warto zobaczyć: WPS Office for Linux rezygnuje z wersji 32-bitowej

Tak jak napisałem wcześniej, Debian 10 Buster jest już dostępny do pobrania na oficjalnej stronie projektu. Jest on wydawany w kilku odmianach – każdy z nas może wybrać środowisko graficzne według własnego uznania. Do wyboru jest między innymi KDE, GNOME, LXDE czy LXQT.

Sam myślę nad tym czy nie zdecydować się właśnie na ten system. Jest on ceniony za stabilność, którą chyba każdy oczekuje od swojego OS-a.

Co myślicie o Debian 10 Buster? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!