MX Linux 23 “Libretto” wydany! Co wprowadzono?

MX Linux 23
MX Linux 23

MX Linux to jeden z najbardziej uwielbianych systemów typu Linux. Właśnie został wydany w nowej wersji. Poznajcie MX Linux 23 Libretto!

MX Linux to dystrybucja GNU/Linux oparta na Debianie. Jest to jedna z popularnych i stabilnych dystrybucji, zaprojektowana z myślą o wydajności i łatwości użytkowania. Wielu użytkowników wybiera MX Linux właśnie ze względu na wysoką stabilność, pewność działania i ogromną wygodę.

MX Linux 23 “Libretto” oficjalnie

MX Linux 23 bazuje na najnowszym Debianie 12 i wykorzystuje Linux Kernel 6.1, aczkolwiek dzięki programowi AHS (ang. Advanced Hardware Support) to jądro zawiera funkcje i wsparcie dla sprzętów z Linux Kernel 6.4. Jądro AHS jest dostępne w MX Linux 64-bit w wersjach z KDE Plasma i Xfce.

MX Linux 23
MX Linux 23

No właśnie, pogadajmy o środowiskach graficznych. Teraz do wyboru mamy MX Linux z KDE Plasma 5.27 LTS, Xfce 4.18 oraz z Fluxbox 1.3.7. Warto dodać, że system zyskał wsparcie dla PipeWire oraz WirePlumber, co oznacza obecność o wiele nowszej technologii do obsługi audio.

Domyślnie MX Linux oferuje także menedżer pakietów (a raczej nakładkę na APT) Nala, który niegdyś opisywaliśmy >>tutaj<<. Domyślnie włączone jest też UFW. Pojawiły się także spore zmiany związane z aplikacjami domyślnymi w wersji z Fluxbox. Wszystkie trzy wersje oferują czytnik ekranu Orca oraz lupę.

Nala w MX Linux
Nala w MX Linux

MX Linux jest darmowy

MX Linux to darmowy i otwarty system operacyjny, który może być pobrany przez każdego z nas i wykorzystany do dowolnego celu, również do biznesowego. System pobierzecie z oficjalnej witryny internetowej.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!