My tu pitu pitu, a w 2019 Ubuntu skończyło 15 lat!

My tu pitu pitu, a w 2019 Ubuntu skończyło 15 lat!

W 2004 firma Canonical wypuściła pierwsze wydanie Ubuntu. System ten miał być przyjazną użytkownikowi wersją Debiana. Dystrybucja szybko zyskała na popularności i do dzisiaj pozostaje najbardziej rozpoznawalnym systemem typu Linux. Jak zapewne zauważyliście, właśnie minęło 15 lat istnienia Ubuntu.

Ubuntu miało ogromny wpływ na rozwój informatyki

W 1991 Linus Torvalds stworzył jądra Linuxa, które po dziś dzień jest wykorzystywane w milionach urządzeń. W 2004 Canonical wydało system bazujący na Linuxie, który przede wszystkim ma być przyjazny dla użytkownika – prosty w instalacji i w obsłudze – z przejrzystym i wygodnym interfejsem. Wszak sama nazwa tego OS-a w językach plemion Zulu i Xhosa oznacza “człowieczeństwo wobec innych”. Tak, mowa tutaj o Ubuntu, które nie tak dawno skończyło 15 lat.

Warto przeczytać: Ubuntu 19.10 Eoan Ermine najlepszą wersją Ubuntu ostatniej dekady

Ciężko w skrócie opisać, jak Ubuntu miało ogromny wpływ na Linuxa. To właśnie system od Canonical pokazało, że Linux na desktopie może być dobry oraz wcale nie trzeba być zaawansowanym użytkownikiem aby móc w ogóle z niego korzystać. Dzisiaj nie wydaje się to być niczym nadzwyczajnym, jednak 15 lat temu było kompletnie inaczej.

My tu pitu pitu, a w 2019 Ubuntu skończyło 15 lat!
Ubuntu 16.04 LTS z Unity

A co działo się w ciągu ostatnich 15 lat? Canonical co pół roku wydaje nową wersją Ubuntu, które to gości nie tylko na komputerach osobistych, ale również urządzeniach serwerowych, IoT, a nawet smartfonach i tabletach (choć Ubuntu Touch należy zaliczać do porażek). Stworzyło jedno z najnowocześniejszych środowisk graficznych – Unity – tylko po to, żeby po kilku latach wrócić do GNOME. W sklepach natomiast możemy znaleźć komputery z preinstalowanym Ubuntu – to też było powodem stworzenia pewnego popularnego mema.

Dzisiaj brytyjska firma ściśle współpracuje z innymi dystrybucjami Linuxa (między innymi z Manjaro), z Microsoftem oraz skupia się głównie na serwerach i IoT. Ubuntu doczekało się wielu wersji (tzw. Flavours), które oferują różne środowiska graficzne – na przykład Xubuntu z Xfce i Kubuntu z KDE Plasma – a na tym systemie bazują inne, niezwykle popularne dystrybucje, chociażby Linux Mint czy Elementary OS.

Korzystaliście z Ubuntu? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!