Rewolucja w płatnościach iPhone. Apple Pay już nie będzie dominował

Apple
fot.pixabay.com

Apple to mocno zamknięta firma, która bardzo starała się chronić swój sklep przed innymi dostawcami usług. Obecnie to już przeszłość, bo amerykański gigant będzie musiał uwolnić swój App Store dla usługodawców w Europie. Tak zdecydowała Unia Europejska, która swoją decyzją ograniczyła pozycje Apple Pay.

Unia Europejska popsuła plany firmie Apple

Amerykański gigant chcąc unikać różnych kar musi zacząć grać zgodnie z europejskimi przepisami. Te mówią jednoznacznie o zakończeniu monopolu na usługi. Od teraz Apple jest zdane tylko i wyłącznie na Unię Europejską, która na pewno przypilnuje, aby nowi developerzy mogli wprowadzać do AppStore swoje usługi umożliwiające między innymi płatności. Nie jest to jedyne działanie ograniczające monopol Amerykanów na świecie. Zerkając na kraj kwitnącej wiśni widzimy podobną drogę tego kraju, który również przykręca kurek technologicznej korporacji.

Apple
fot.pixabay.com

Apple nie ma zbyt dużo do powiedzenia w tym temacie. Dlaczego? W kwestii odblokowania App Store dla innych producent otrzymał niemałą karę (około 40 miliardów dolarów – jakieś 10% globalnego obrotu). Istnieje szansa, że w maju dojdzie do porozumienia, ponieważ Unia Europejska ma wtedy rozważyć działania ugodowe w tej sprawie na podstawie styczniowej propozycji od Apple. Zmiany prawdopodobnie będą spore i jeśli dojdzie do porozumienia każdy konsument na terenie Unii odczuje działania uwolnienia rynku. Wprowadzenie zmian miałoby cofnąć karę i zakończyć sprawę.

Apple Pay będzie musiało zaprzyjaźnić się z innymi dostawcami

Amerykański gigant technologiczny zaoferował (w styczniu) swoim konkurentom bezpłatny dostęp do NFC na swoich iPhone’ach, iPadach i innych urządzeniach mobilnych Apple, bez konieczności korzystania z Apple Pay lub Apple Wallet. Dostęp miałby opierać się na uczciwych i niedyskryminujących kryteriach korzystania ze sklepu App Store. Oprócz tego producent miał zapewnić inne dodatkowe funkcje. Wśród nich miały być opcje blokowania preferowanych aplikacji płatniczych, dostęp do funkcji uwierzytelniania, takich jak FaceID i mechanizm tłumienia. Propozycja Apple, nad którą Unia Europejska ma się zastanawiać w maju została dodatkowo poprawiona. Powyższe pomysły były konsultowane z klientami oraz innymi dostawcami, co może spowodować wydłużenie zatwierdzania decyzji UE. Otwarcie NFC miałaby obowiązywać przez 10 lat. 

Co zmiany będę oznaczać dla klientów w Polsce?

Pierwszym rozwiązaniem, które od razu przychodzi mi do głowy jest Blik. Na co dzień korzystam ze zbliżeniowych płatności tej firmy i jestem zadowolony. Jakiś czas temu spotkałem się z komentarzem, że usługi zbliżeniowych płatności Blik nie można aktywować na iPhone. Dlaczego? Apple w Polsce na ten moment bazuje tylko na Apple Pay. Sytuacja w niedługim czasie pewnie ulegnie zmianie, ponieważ Unia Europejska na pewno dokręci śrubę producentowi, tak aby wszyscy Europejczycy mieli swobodę wyboru mobilnych płatności oraz innych usług. Pozostaje nam tylko czekać i obserwować jak Apple zacznie zmieniać swoje podejście do wielu spraw, niekoniecznie tylko App Pay.

Źródło: Reuters    

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!