Najpopularniejsze hasła w Polsce w 2021 – lista jest niepokojąca ale mogliśmy to przewidzieć

Hasła Pexels
(fot. Anthony Shkraba z Pexels)

Listy najpopularniejszych haseł to dobra źródło informacji pokazujące, jak wiele osób olewa temat bezpieczeństwa w sieci. A wszak hasło to pierwsza warstwa zabezpieczeń. Firma NordPass pochwaliła się ciekawym raportem, w którym to wypisano najczęstsze hasła. Jesteście ciekawi?

Jakie były najpopularniejsze hasła w 2021?

Firma NordPass udostępniła raport, z którego możemy poznać najpopularniejsze hasła w 2021 roku. Mało tego, na liście widnieje ile rekordów takie hasło użyto, a także czas potrzebny do jego złamania. Poniżej macie listę pierwszych 14 pozycji na świecie.

Hasła
(fot. NordPass)

Jak wypada Polska?

Cóż, Polska niczym nie wyróżnia się na tle innych nacji. Baza najpopularniejszych haseł wygląda niemalże tak samo, choć ciekawymi rodzynkami są mateusz czy misiek. Tego raczej nie znajdziemy u innych. TOP 14 wygląda następująco:

Hasła Polska
(fot. NordPass)

Jak jeszcze raz spojrzycie na listę, to zauważycie, to najtrudniejszym hasłem okazało się być… lol123, choć wizualnie tę nagrodę powinno dostać zaq12wsx. To są jednak klawisze ułożone obok siebie na klawiaturze QWERTY.

Zanim jednak zaczniecie śmiać się z Polski, to zobaczmy co w kraju, do którego uwielbiamy się porównywać najczęściej – w Niemczech. Tutaj sytuacja wygląda równie słabo, a nawet gorzej, bo u nas znalazły się hasła, których łamanie trwa dłużej. O dziwo, TOP 14 nie zawiera żadnych słów po niemiecku.

Hasła Niemcy
(fot. NordPass)

Pełną listę haseł dla wszystkich państw znajdziecie >>tutaj<<.

Mocne hasło to podstawa

Mocne hasło to podstawa zabezpieczenia swojego cyfrowego życia. Dlatego też warto korzystać z menedżera haseł. Nawet jeśli pojedyncze (i to naprawdę silne hasło) wycieknie, to i tak nikt nie będzie miał dostępu do innych naszych kont. Wykorzystywanie tego samego hasła do wielu kont to jeden z najpopularniejszych błędów. Możecie skorzystać z NordPass, który to zresztą ten raport przygotował, ale ja polecam BitWarden – jest to darmowy i otwartoźródłowy program o ogromnych możliwościach.

Kolejnym, niezwykle ważnym sposobem zabezpieczenia konta jest 2FA, czyli weryfikacja dwuskładnikowa. Ale nie takie z generowaniem hasła SMS-em czy wiadomością e-mail. Najlepiej skorzystać albo z klucza U2F, albo z generatora kodów. Moim wyborem jest otwartoźródłowa aplikacja Aegis.

Źródło: NordPass

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!