Dzięki ncspot uruchomisz Spotify w Terminalu!

Dzięki ncspot uruchomisz Spotify w Terminalu!

Zapewne wielu z Was wie, że Terminal jest jak mustang biegnący po prerii. Jego możliwości są wręcz nieograniczone i wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego co chcemy w nim robić. Dzisiaj przedstawię Wam narzędzie, dzięki któremu możecie słuchać muzyki ze Spotify niczym hackerman. Wszystko to jest możliwe, dzięki aplikacji ncspot!

Co prawda, na Linuxa mamy dostępną oficjalną aplikację do obsługi serwisu Spotify. Wygląda i działa ona dokładnie tak samo jak ta na Windowsie, czyli… różnie, choć uważam, że nie ma co za bardzo narzekać. Jak jednak wiemy, na Linuxie jedną czynność możemy robić na wiele sposobów – tyczy się to również słuchania muzyki.

Dzięki ncspot uruchomisz Spotify w Terminalu!

ncspot, czyli wygodny sposób na słuchanie muzyki na Spotify w Terminalu

ncspot to narzędzie, które pozwala nam uruchomić serwis Spotify wewnątrz konsoli. Jej wymagania nie są duże, wystarczy mieć komputer z systemem Linux oraz konto premium w serwisie Spotify. Aplikacja jest naprawdę nieźle przemyślana – na głównym ekranie widzimy cztery kategorie – Tracks, Albums, Artists i Playlists, gdzie znajdziemy dokładnie to, na co wskazują nazwy. Przełączenie się między kategoriami, jak i wybór odpowiedniej pozycji, odbywa się za pomocą strzałek. Muzykę uruchamiamy natomiast naciśnięciem klawisza enter. Oczywiście w aplikacji znajdziemy o wiele więcej skrótów klawiszowych, jednak o nich dowiecie się na >>oficjalnej stronie projektu<<.

Warto zobaczyć: Znudził Ci się wygląd Spotify? Spróbuj Spicetify!

Po co korzystać z ncspot? Zalet jest kilka i warto sobie o nich wspomnieć. Przede wszystkim ncspot zużywa o wiele mniej zasobów komputera niż tradycyjna aplikacja Spotify, co można odczuć zwłaszcza na niezbyt wydajnych komputerach. Dodatkowo ncspot uruchamia się znacznie szybciej, a poruszanie się po interfejsie jest zauważalnie płynniejsze i wygodniejsze (jeśli zna się skróty klawiszowe).

Instalacja ncspot jest niezwykla prosta. W systemie Ubuntu (lub każdym innym z włączoną obsługą pakietów snapd) wystarczy wpisać poniższą komendę:

sudo snap install ncspot 

Po instalacji programu, należy wpisać:

ncspot

Powyższa komenda powinna uruchomić aplikację. Zostaniemy poproszeni o wpisanie loginu oraz hasła do konta Spotify (istnieje również możliwość zalogowania się za pośrednictwem Facebooka) i już! Po chwili naszym oczom powinny ukazać się nasze playlisty i albumy.

Dzięki ncspot uruchomisz Spotify w Terminalu!

Co myślicie o ncspot? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!