Necunos NC_1 – smartfon z “prawdziwym” Linuksem – już w wakacje trafi do swoich nabywców

Necunos NC_1 - smartfon z "prawdziwym" Linuksem - już w wakacje trafi do swoich nabywców

Za pośrednictwem swojego bloga, Necunos Solutions poinformowało nas o tym, że w przyszłe wakacje egzemplarze Necunos NC_1 trafią do swoich właścicieli. To oznacza, że już za kilka miesięcy będziemy mogli cieszyć się jednym z pierwszych nowych urządzeń mobilnych z Linuksem.

Co to w ogóle jest Necunos NC_1?

Ostatnimi czasy w sieci stał się dosyć popularny temat urządzeń mobilnych z tzw. “prawdziwym Linuksem”. Chodzi tutaj oczywiście o dokładnie te same dystrybucje Linuksa, które możemy spotkać na komputerach, na przykład Pop!_OS, Ubuntu czy Linux Mint. NC_1 to jeden z kilku popularniejszych projektów tego typu, który faktycznie może zostać wykonany.

Już jakiś czas temu firma Necunos Solutions udostępniła specyfikację sprzętu. Prezentuje się ona dosyć… niecodziennie. Urządzenie to pracuje na czterordzeniowym układzie i.MX6 z taktowaniem 1,2 GHz (rdzenie Cortex-A9). Procesor wspiera grafika Vivante. Model ten oferuje również 1 GB RAM oraz 8 GB pamięci wbudowanej.

necunos main

Obraz wyświetlany jest natomiast na ekranie o przekątnej 5 cali. Ze światem sprzęt łączy się za pomocą WiFi oraz Ethernet. Niestety, Necunos NC_1 nie oferuje łączności GSM. Całość zasila ogniwo o pojemności 3500 mAh.

Sprzęt ten pojawił się również w sprzedaży, gdzie zainteresowanym przyszło zapłacić aż 1199 dolarów amerykańskich, co w przeliczeniu daje ponad 5100 złotych. Tutaj ciekawostka, potencjalny klient miał do wyboru aż 5 systemów operacyjnych, na przykład Debian z Plasma Mobile, Nemo Mobile lub Lune OS. Poza tymi OS-ami, powstać ma wiele innych systemów, między innymi Android pod postacią Replicant OS.

Zobacz też: I właśnie dlatego projekt Google Fuchsia OS może wypalić w praktyce

NC_1 trafi do swoich właścicieli już w wakacje

Na swoim blogu Necunos Solutions zamieściło wpis, w którym to informuje o planach dostarczenia sprzętu do klientów. Na samym początku artykułu mówi o opóźnieniach, na które składa się wiele czynników – jednym z nich jest otwartoźródłowość całego projektu. Według planu bowiem NC_1 ma być urządzeniem w pełni zgodnym z założeniami FOSS (Free and Open-Source Software).

Przedsiębiorstwo musiało wybrać – albo wysyła sprzęt już teraz, ale nie każdy jego element ma dostępne publicznie źródło, albo przesuwa dostarczenie urządzeń, które wypełniają założenia open-source. Necunos Solutions wywodzi się z społeczności FOSS, więc wybór był oczywisty – firma jeszcze poczeka i dostarczy klientom egzemplarze NC_1 w przyszłe wakacje.

Warto przeczytać: Google zatrudniło inżyniera z Apple do rozwoju Fuchsia OS!

Według mnie…

Necunos NC_1 można nazwać dosyć kontrowesyjnych urządzeniem – wszak oferuje ono mocno przeciętną specyfikację idącą w parze z brakiem obsługi sieci GSM za niezwykle wysoką cenę. Z drugiej strony jest to jeden z najszybciej rozwijających się projektów tego typu, który ma ogromne szanse na dojście do skutku. Nie wiem jak Wy, ale ja naprawdę czekam na pierwsze recenzje tego sprzętu.

Powyższe zdanie jest również pytaniem do Was – co sądzicie o projekcie NC_1? Uważacie, że w czasach dominacji iOS i Androida jest sens tworzenia nowego systemu operacyjnego na urządzenia mobilne? Dajcie znać w komentarzu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!