I właśnie dlatego projekt Google Fuchsia OS może wypalić w praktyce

android fuchsia os

Na rynku mamy tylko dwa mobilne systemy operacyjne – Android oraz iOS. Konkurencja próbowała i się spaliła. Wątpię też, że jakakolwiek się pojawi, bo zrobienie systemu to tylko niewielka część wymaganej pracy…

Fuchsia OS będzie miała bazę aplikacji

Największym wyzwaniem dla każdej firmy chcącej zaistnieć na rynku systemów operacyjnych nie jest dostępność urządzeń ani nawet marketing. Problemem są tutaj aplikacje i przekonanie developerów do tworzenia oprogramowania. To właśnie ta kwestia sprawia, że czysty Linux nie ma wzięcia, a Microsoft odpuścił już próby walki z Google i Apple, gdyż nikt nie chciał tworzyć aplikacji na ich system.

Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że nadchodzi następca Androida. Amerykański gigant już od pewnego czasu wycofuje ze swoich produktów oznakowanie związane z tym systemem operacyjnym. Ponadto Google z powodzeniem testuje Fuchsia OS na kolejnych telefonach dostępnych obecnie na rynku, m.in. na urządzeniach Honor i Huawei. Oznacza to więc, że producenci nie będą musieli zmieniać nic w kwestii specyfikacji i metod tworzenia kolejnych urządzeń.

fuchsia android routine

Najważniejszą kwestią, która właśnie została potwierdzona jest kompatybilność z istniejącymi aplikacjami. Okazuje się bowiem, że Fuchsia OS będzie używała specjalnie przygotowanego środowiska (Android Runtime – ART) do uruchamiania aplikacji napisanych na Androida. Programiści nie odkryli jednak ostatecznego sposobu funkcjonowania tego środowiska, jednak kluczowy jest sam fakt, że gigantyczna baza aplikacji (a przynajmniej ich większość) będzie kompatybilna z nowym oprogramowaniem.

Niestety, na temat samego systemu Fuchsia OS wciąż nie wiadomo zbyt wiele. Co jakiś czas pojawiają się grafiki i zdjęcia pokazujące smartfony pracujące pod jego kontrolą, jednak oficjalnych informacji od Google wciąż nie ma. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby w tym roku Google zapowiedziało oficjalnie prace nad następcą Androida, a jego pierwsze wydania zaczęły pojawiać się już od 2020 roku.

Co myślicie na temat nowego systemu operacyjnego?
Myślicie, że Fuchsia OS ma szanse zastąpić Androida?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!