Netflix uległ Rosji i będzie nadawał kanały telewizyjne

Netflix
(fot. Anastasia Shuraeva z Pexels)

Istnieje niekiedy taki pogląd, że giganci technologiczni często działają ponad prawem. W rzeczywistości jednak powinni respektować zasady panujące w krajach, w których to oferują swoje usługi. Tak właśnie stało się w Rosji, gdzie Netflix zacznie nadawać telewizję.

Netflix jako telewizor – a przynajmniej w Rosji

Roskomnadzor to specjalny urząd w Federacji Rosyjskiej, którego celem jest kontrola sieci internet oraz telekomunikacji. Niedawno pojawił się rejestr firm dostarczających usługi audio-wizualne, które przekraczają próg 100 tysięcy widzów dziennie. Do tego grona zaliczają się również światowi giganci pokroju Netflixa.

Jeśli więc Netflix dalej chce być obecny w Rosji, to musi zaadaptować się do nowego prawa. To sprawia, że Netflix będzie nadawać obywatelom 20 federalnych kanałów telewizyjnych. Stanie się to już w marcu 2022 roku i pojawią się takie kanały jak Pierwyj kanał, NTV czy Spas. Oprócz tego, Netflix będzie mógł oferować swoje usługi w podobny sposób, jak dotychczas – a przynajmniej póki co.

Neftlix

Cel tego prawa wydaje się jasny. Otóż organy państwowe Rosji chcą mieć większy wpływ i nacisk na to, co jest oferowane w ich kraju – również przez zagranicznych gigantów. Wszak Netflix jest ogromnym eksporterem kultury, zazwyczaj opisywanej jako “Zachodnia”, co może nie być mile widziane przez władze rosyjskie.

Źródło: The Moscow Times przez Tabletowo

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!