Wydaje mi się, że spora część z was zastanawiała się nad przyszłością Huawei w Polsce, po tych wielu kontrowersyjnych sprawach, tematach, akcjach itp. To, że znacie zarys historii Huawei z siecią 5G nie wątpię, więc nie zdziwi was fakt, że i Polska postanowiła podjąć pewne kroki względem tej marki. Przecież nie tak dawno temu aresztowano jednego z pracowników firmy a także byłego funkcjonariusza ABW. Nie są to wystarczające dowody na to, że powiemy im stanowcze „nie”? Tak się składa, że właśnie nie – według pełnomocnika ds. cyberbezpiczeństwa.

Zbyt kosztowna decyzja

Jak to mówi przysłowie – jak nie wiesz o co chodzi, chodzi o pieniądze. Tak też jest w tym przypadku. Polska nie zdecyduje się na wykluczenie Huawei z sieci 5G, ponieważ byłoby to zbyt kosztowne dla nas. Chińska firma to jeden z czołowych graczy na rynku oraz przodownik w kwestii rozwiązań związanych z technologią 5G, więc z drugiej strony takie wyjście z sytuacji nie może dziwić.

5g

Dzięki rozmowie Reuters z Karolem Okońskim, który jest wspomnianym wiceministrem cyfryzacji i pełnomocnikiem ds. cyberbezpieczeństwa wiemy, że Polski rząd zamierza podwyższyć standardy bezpieczeństwa a także wprowadzić dodatkowe obowiązki dla osób związanych z budową sieci 5G w naszym kraju. Według pana Okońskiego, rząd jest zdeterminowany, aby przedstawić konkretne wymagania producentom sprzętu. Ma to związek również z wytycznymi od Komisji Europejskiej, bowiem w zeszłym miesiącu odrzucili oni prośbę USA o wycofanie Huawei z 5G.

Zobacz też: Huawei jest gotowy na wprowadzenie 5G. Pozostaje czekać na lokalne regulacje!

Polska telekomunikacja opiera się na Huawei

Jak wcześniej zaznaczałem, taka zabawa byłaby dla Polski zbyt kosztowna. Dlaczego? Łatwo się domyślić – większość naszej infrastruktury telekomunikacyjnej opiera się na sprzęcie Huawei. Wszystko spowodowane jest najlepszymi cenami na rynku, które oferował ten producent.

Temat wykluczenia Huawei był podejmowany, jednak jest to zbyt duży koszt, na który nie możemy sobie pozwolić. Poza tym, takie radykalne podejście mogłoby opóźnić wdrożenie sieci a także podnieść koszty jej implementacji.

huawei 5g

Taka decyzja będzie oczywiście negatywna w oczach USA. To oni najbardziej zabiegają o to, aby pozbyć się marki Huawei z rynku z racji na zagrożenie bezpieczeństwa obywateli jak i narodowego.

Na koniec, Karol Okoński wrzucił na twittera informacje, że jeszcze nie zapadły konkretne decyzje a jego słowa zostały użyte wybiórczo. Także to jeszcze nic pewnego, jednak raczej zanosi się na takie decyzje.

Jak wy byście postąpili na miejscu naszego rządu? Tak, czy nie dla Huawei?