Nowa wersja mObywatel już jest! Dostajemy wgląd do większej ilości informacji

nowości mobywatel

mObywatel to aplikacja mobilna, która jest odzwierciedleniem naszych dokumentów w formie cyfrowej. Niedawno dodano do niej prawo jazdy, a teraz dokumenty zostały rozbudowane o jeszcze większą ilość informacji!

mObywatel – co to jest?

Aplikacja mobilna mObywatel to cyfrowy portfel z dokumentami. Umożliwia ona dostęp m.in. do takich dokumentów jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz legitymacja szkolna / studencka. Ponadto możemy w niej sprawdzić stan punktów karnych, a także otrzymać przypomnienie o wygasającym ubezpieczeniu OC oraz nadchodzącym badaniu technicznym dla naszego pojazdu.

Warto także pamiętać, że w myśl nowych przepisów, dokumenty w telefonie są równoznaczne z ich fizycznymi odpowiednikami, więc można ich używać do potwierdzania tożsamości przy okazji okazywania biletów w pociągu lub odbioru przesyłki na poczcie, a nawet głosowania w wyborach powszechnych. W aplikacji znaleźć można też aktualne recepty, które zostały wydane przez lekarza, a które można bez problemu zrealizować w aptece.

mTożsamość znika

Teraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która trzyma pieczę nad aplikacją, poinformowała o pojawieniu się nowej wersji aplikacji. Co nowego zostało wprowadzone? Ministerstwo skupia się przede wszystkim na trzech nowościach.

Pierwsza z nich to ujednolicenie nazwy. Do tej pory moduł z dowodem osobistym nazywał się mTożsamość, jednak większość osób legitymowała się po prostu używając nazwy “mObywatel”, nie zdając sobie nawet sprawy, że każdy moduł nazwany jest inaczej.

Drugą zmianą jest wprowadzenie nowego wzoru dokumentu mObywatel, co podyktowane jest troską o prywatność użytkowników. Na pierwszych stronach dokumentów widoczne są wyłącznie najważniejsze informacje, a szczegółowe dane umieszczone są w niższej części, niewidocznej od razu. Ponadto nowy wzór jednoznacznie wskazuje status dokumentu i ułatwia weryfikację jego ważności.

mobywatel wizualne nowości

Trzecią i ostatnią ze zmian jest rozszerzenie dostępnych danych użytkownika. Dodano m.in. informacje o adresie zameldowania, nazwisku rodowym, a także o imionach rodziców. Kancelaria tłumaczy swoją decyzję tym, że wielu użytkowników informowało, że właśnie takich informacji brakuje w wirtualnej wersji dokumentów.

Wprowadzenie nowej wersji aplikacji mObywatel nie oznacza, że trzeba od razu ją aktualizować. Stary wzór dokumentów będzie ważny do końca 2021 roku i do tego czasu nie musimy instalować nowej wersji aplikacji, ani odświeżać danych zawartych w niej.

Marek Zagórski,sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Na przyzwyczajenie się do zmian będzie sporo czasu. Stary wzór dokumentu, z nazwą mTożsamość, będzie uznawany do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie wyłącznie nowy wzór dokumentu – z nazwą mObywatel. W okresie przejściowym będzie można legitymować się dowolnym wzorem, zależnie od posiadanej wersji aplikacji.

Co myślicie o nowościach w aplikacji mObywatel? Używacie jej w ogóle?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!