Nowoczesne środowisko dla telewizorów? Takie jest Plasma Bigscreen

Nowoczesne środowisko dla telewizorów? Takie jest Plasma Bigscreen
Screenshot udostępniony przez twórców. Jeszcze przed przetestowaniem systemu nie wiedziałem, że znajdują się na nim wszystkie dedykowane aplikacje

Na telewizory powstało wiele interfejsów graficznych i (wliczając również te pochodzące z konsol) są one dosyć do siebie podobne. Nawet w świecie Open Source znajdziemy kilka środowisk dostosowanych pod wielkie ekrany i tutaj mogę wymienić Kodi. Jak się jednak okazuje, autorzy KDE Plasma zamierzają wydać własne środowisko na telewizory – poznajcie Plasma Bigscreen.

Plasma Bigscreen

Plasma Bigscreen to środowisko graficzne dla urządzeń z wielkimi ekranami, przede wszystkim chodzi tutaj o telewizory. Interfejs przypomina ten z innych systemów, chociażby z Android TV, to znaczy aplikacje/funkcje prezentowane są w postaci kafelków. Plasma Bigscreen docelowo pracować ma na komputerach SBC (Single Board Computer), a pierwszym urządzeniem, które dostanie wersję Betę będzie Raspberry Pi 4.

Warto przeczytać: Raspberry Pi 4 zaprezentowane – najpopularniejszy, tani minikomputer zyskał niezłą specyfikację!

Plasma Bigscreen ma mieć wiele ważnych zalet. Pierwszą z nich jest oparcie o licencję Open Source, a więc każdy będzie mógł korzystać, a także modyfikować to DE. Ponadto środowisko to może być kontrolowane nie tylko za pomocą pilota, myszki czy klawiatury, ale również komend głosowych – głównie dzięki asystentowi głosowemu MyCroft (który swoją drogą także jest otwartoźródłowy). Mało tego, Plasma Bigscreen bardzo łatwo może być rozwijana, a to dzięki “umiejętnościom”, które nabywa MyCroft. Otóż asystent może nauczyć się spersonalizowanych komend, co znacznie ułatwi komunikację ze sprzętem.

Oczywiście nie zapomnijmy o wsparciu ze strony Community. Tak jak w przypadku wielu innych projektów związanych z Linuxem, tak i tutaj możemy liczyć na projekty i rozwiązania ze strony społeczności. Warto dodać, że deweloperzy właśnie liczą na to, że dzięki społeczności Plasma Bigscreen dostanie takie rozwiązania, które na próżno szukać u konkurencji.

Więcej o KDE Plasma dowiesz się z: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

Tak jak wspomniałem wcześniej, Plasma Bigscreen będzie interfejsem zoptymalizowanym pod kątem komputerów SBC. To też oznacza, że jeśli będziemy chcieli zacząć korzystać z tego udogodnienia, to nie musimy kupować drogiego telewizora ze Smart TV – możemy wybrać tańszą jednostkę, do której dokupimy minikomputer. Sam mam taki telewizor oraz Raspberry Pi 4, dlatego też z niecierpliwością czekam na premierę Bety Plasma Bigscreen.

Co myślicie o Plasma Bigscreen? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!