Strona główna Aktualności Nowoczesne środowisko dla telewizorów? Takie jest Plasma Bigscreen

Nowoczesne środowisko dla telewizorów? Takie jest Plasma Bigscreen

-

Na telewizory powstało wiele interfejsów graficznych i (wliczając również te pochodzące z konsol) są one dosyć do siebie podobne. Nawet w świecie Open Source znajdziemy kilka środowisk dostosowanych pod wielkie ekrany i tutaj mogę wymienić Kodi. Jak się jednak okazuje, autorzy KDE Plasma zamierzają wydać własne środowisko na telewizory – poznajcie Plasma Bigscreen.

Plasma Bigscreen

Plasma Bigscreen to środowisko graficzne dla urządzeń z wielkimi ekranami, przede wszystkim chodzi tutaj o telewizory. Interfejs przypomina ten z innych systemów, chociażby z Android TV, to znaczy aplikacje/funkcje prezentowane są w postaci kafelków. Plasma Bigscreen docelowo pracować ma na komputerach SBC (Single Board Computer), a pierwszym urządzeniem, które dostanie wersję Betę będzie Raspberry Pi 4.

Warto przeczytać: Raspberry Pi 4 zaprezentowane – najpopularniejszy, tani minikomputer zyskał niezłą specyfikację!

Plasma Bigscreen ma mieć wiele ważnych zalet. Pierwszą z nich jest oparcie o licencję Open Source, a więc każdy będzie mógł korzystać, a także modyfikować to DE. Ponadto środowisko to może być kontrolowane nie tylko za pomocą pilota, myszki czy klawiatury, ale również komend głosowych – głównie dzięki asystentowi głosowemu MyCroft (który swoją drogą także jest otwartoźródłowy). Mało tego, Plasma Bigscreen bardzo łatwo może być rozwijana, a to dzięki „umiejętnościom”, które nabywa MyCroft. Otóż asystent może nauczyć się spersonalizowanych komend, co znacznie ułatwi komunikację ze sprzętem.

Oczywiście nie zapomnijmy o wsparciu ze strony Community. Tak jak w przypadku wielu innych projektów związanych z Linuxem, tak i tutaj możemy liczyć na projekty i rozwiązania ze strony społeczności. Warto dodać, że deweloperzy właśnie liczą na to, że dzięki społeczności Plasma Bigscreen dostanie takie rozwiązania, które na próżno szukać u konkurencji.

Więcej o KDE Plasma dowiesz się z: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

Tak jak wspomniałem wcześniej, Plasma Bigscreen będzie interfejsem zoptymalizowanym pod kątem komputerów SBC. To też oznacza, że jeśli będziemy chcieli zacząć korzystać z tego udogodnienia, to nie musimy kupować drogiego telewizora ze Smart TV – możemy wybrać tańszą jednostkę, do której dokupimy minikomputer. Sam mam taki telewizor oraz Raspberry Pi 4, dlatego też z niecierpliwością czekam na premierę Bety Plasma Bigscreen.

Co myślicie o Plasma Bigscreen? Dajcie znać w komentarzu!

ŹródłoPlasma Blog

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej