Nowy kodek Bluetooth ma wszystko zmienić. Czy jest na co czekać?

Nowy kodek Bluetooth ma wszystko zmienić. Czy jest na co czekać?

Bluetooth to bez wątpienia coś, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia. Słuchawki bezprzewodowe, smartwatche, komunikacja z radiem w samochodzie czy nawet niektóre myszki bezprzewodowe korzystają z tej technologii i nic nie wskazuje na to, że na rynku miałoby się pojawić coś lepszego. Na targach CES 2020 zobaczyliśmy jednak zapowiedź zupełnie nowego kodeka Bluetooth!

Low Complexity Communication Codec zmieni świat?

Nowy kodek Bluetooth o skróconej nazwie LC3 ma zarówno podnieść jakość oferowanego dźwięku jak i znacząco obniżyć zużycie energii. Przedstawiciele Bluetooth SIG przeprowadzili testy, w których porównywali nowy kodek z znanym i dostępnym już od długiego czasu SBC. Co ciekawe niezależnie od bitratu muzyki praktycznie wszystkie osoby biorące udział w testach wskazały, że to właśnie kodek LC3 zapewnia zdecydowanie lepszą jakość dźwięku. Oczywiście nadal nie będzie to taka jakość jak w przypadku praktycznie bezstratnego aptX HD czy rewelacyjnego LDAC. Niemniej jednak dzięki nowemu kodekowi Bluetooth istnieje szansa, że najtańsze słuchawki bezprzewodowe będą oferować zdecydowanie lepszą jakość niż do tej pory.

Nowy kodek Bluetooth ma wszystko zmienić. Czy jest na co czekać?

Ciekawostką ma być także możliwość łączenia wielu urządzeń do jednego źródła. Oczywiście można to wykorzystać do słuchania tej samej muzyki w więcej osób, ale rozwiązanie to może przypaść do gustu także właścicielom muzeów czy innych atrakcji turystycznych, w których przygotowano dla zwiedzających przewodniki audio w różnych językach. Kolejną zmianą ma być zdecydowanie mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie zarówno same słuchawki jak i na przykład smartfon, który będzie źródłem dźwięku będą dłużej działać na jednym ładowaniu. Dodatkowo LC3 ma zapewnić wsparcie dla aparatów słuchowych osób, które mają problemy ze słuchem.

Zobacz także: Smart Battery Case dla iPhonów wadliwe? Apple rozpoczyna program wymiany tych akcesoriów

W teorii wszystko wygląda wręcz fenomenalnie. Już w połowie 2020 roku mamy poznać pełną specyfikację kodeka LC3, ale jestem wręcz pewny, że na pierwsze urządzenia wspierające to rozwiązanie będziemy musieli poczekać jeszcze dłuższą chwilę. Niemniej jednak jest na co czekać i możemy już niedługo mówić o prawdziwej rewolucji!

Na zdjęciu głównym znajdują się słuchawki RHA MA650 Wireless, których recenzję znajdziecie tutaj.

Korzystacie z słuchawek Bluetooth? Czekacie na wprowadzenie na rynek sprzętów z nowym kodekiem? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!