Poznajcie nową generację kart graficznych: NVIDIA RTX A5500

Poznajcie nową generację kart graficznych: NVIDIA RTX A5500

Firmy zajmujące się produkcją kart graficznych prześcigają się w nowych pomysłach i rozwiązaniach, mających na celu nie tylko podnieść jakość naszych wrażeń podczas grania na komputerze, ale także funkcjonalność w bardziej przyziemnych sprawach, takich jak praca z programami graficznymi.

Nie do grania, ale do pracy

NVIDIA RTX A5500 ma być następcą modelu GeForce RTX 3080 Ti, z tą różnicą, że została stworzona w nieco innym celu. 3080 Ti celuje w odbiorcę gamingowego, któremu zależy na możliwości korzystania z najwyższych możliwych ustawień graficznych w największych blockbusterowych grach obecnych na rynku. Trzeba przyznać, że nie są to wymagania, na które w prosty sposób da się odpowiedzieć, dlatego możliwości 3080 Ti są co najmniej imponujące. NVIDIA pomyślała również o użytkownikach szukających silnych kart graficznych do pracy i w ten oto sposób stworzyła, niby przypadkiem, potężny model RTX A5500, który docelowo miał konkurować z Apple Mac Studio.

Poznajcie nową generację kart graficznych: NVIDIA RTX A5500
Źródło: NVIDIA

Możliwości nowej karty

Cena RTX A5500 nadal nie została podana. RTX A5500 wykorzystuje mikroukład GA 102 z 10240 rdzeniami CUDA, a cała karta wykonana jest w 8-nm procesie litograficznym. W porównaniu z 3080 Ti jest to zatem dokładnie ta sama technologia. RTX A5500 ma jednak wbudowanej pamięci aż 24 GB VRAM DDDR6 i tutaj należy szukać największych usprawnień. Wykorzystano bowiem technologię korekcji kolorów (EEC), co jest szczególnie ważne przy używaniu programów do tworzenia np. grafiki 3D. RTX A5500 ma być także dwukrotnie lepsza w akceleracji raytracingu. Co więcej, NVLink, czyli możliwość łączenia kart graficznych, pozwoli na uzyskania oszałamiających 48 GB pamięci RAM.

RTX A5500 powstanie także w wersji mobilnej, w której znajdziemy 16 GB pamięci RAM z procesorem graficznym GA103 wykorzystującym 7424 rdzeni CUDA.

Źródło: tabletowo.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!