OneDrive to popularna usługa chmury plików od Microsoftu. Użytkownicy mogą korzystać z wirtualnej przestrzeni dyskowej, do której dostęp mogą uzyskać z dowolnego miejsca przez przeglądarkę internetową lub aplikację. Niestety wsparcie dla desktopowego programu w niektórych systemach zbliża się ku końcowi.
OneDrive nie dla Windowsa 7, 8 oraz 8.1
Wspomnianymi wyżej systemami są Windows 7, Windows 8 oraz Windows 8.1. Wszystkie trzy wydania okienek przestaną otrzymywać nowsze wersje OneDrive’a po 1 stycznia 2022 roku. Działanie samej aplikacji pozostanie nienaruszone, choć nie na długo, bo do 1 marca 2022. Wtedy synchronizacja plików w desktopowej aplikacji OneDrive dla Windowsów 7, 8 i 8.1 przestanie działać. Microsoft zaleca przeniesienie się na nowsze wydanie systemu, czyli Windowsa 10 lub Windowsa 11. Jeżeli po 1 marca użytkownicy będą chcieli kontynuować korzystanie z chmury Microsoftu, pozostaną skazani na korzystanie jedynie z webowej wersji usługi. Tylko tam będzie można bez problemu zarządzać swoimi plikami w wirtualnej przestrzeni dyskowej.
Koniec wsparcia dla aplikacji w systemach Windows 7 i Windows 8 nie powinna nikogo dziwić, bowiem wsparcie samych systemów skończyło się odpowiednio w 2020 i 2016 roku. Szkoda jednak, że gigant z Redmond nie postanowił wstrzymać się z wyłączeniem wsparcia dla OneDrive w Windowsie 8.1, gdyż ten wciąż jest wspierany do 10 stycznia 2023 roku. To ponad 10 miesięcy różnicy między końcem działania synchronizacji OneDrive’a, a końcem wsparcia Windowsa 8.1.
Decyzja Microsoftu mogła wynikać z niewielkiej liczby użytkowników, którzy pozostali przy Windowsie 8.1. Nie był to szczególnie lubiany Windows, być może dlatego ogromna część użytkowników skorzystała z możliwości darmowej aktualizacji do Windowsa 10. Microsoft najprawdopodobniej stwierdził, że liczba użytkowników tych trzech systemów jest obecnie zbyt mała, aby dalej wspierać aplikację OneDrive z myślą o nich. Odsunięcie od starszych wydań Windowsa pozwoli gigantowi z Redmond skupić swoje zasoby na obecnie używanych systemach.
Źródło: Microsoft
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!